Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброкасти за правене

Доброволчеството и младите хора. Гости: Хавиера Каналес, Катерина Стоянова от Сивиес-България и Пламена Илиева:

Хавиера: "Станаха 12 години, за пръв път станах доброволец във втори курс - видях обявата на София филм фест и с една приятелка се включихме, за да видим нещата отвътре. С годините нещата се промениха - повече задължения. Работя и за "Сърф райдър" - опазване на околната среда, кампаниите са различни - пролетно почистване на плажове, изложби на платнени торбички на автори и графични дизайнери. В началото доброволчеството не беше толкова развито, сега реално се намират каузи, в които хората се припознават. Доброволчеството се развива с бавни стъпки, но добре! Хората станаха по-отворени. Доброволчеството става естествен процес, начин на живот. Може да се запознаете с всякакви хора от цял свят. То обогатява много като човек.

Катерина, координатор проект "Бежанци": "Намерих инициативите за доброволчески лагери - да направя по-приятно пребиваването на деца-бежанци в бежански лагер в Полша. Така го стартирахме и тук., с дейности и за деца, и за възрастни. Краткосрочните лагери вече се пренесоха и онлайн. Бяха разработени онлайн страници, имахме менторска програма за дете-бежанец. Но е съвсем различно, когато нещата се случват на живо. Важна е мотивацията. Когато каузата е социална е хубаво кандидатите да са с по-голяма емоционална стабилност, за да може доброволчеството да не ти попречи, а да те развие. 

Искаме с подкаста ни ДОБРОкаст да се разказват личните истории - как обикновеният човек може да помогне светът да стане по-добро място."

Пламена: "Започнах в тийнейджърските си години, последният проект започнах на 24. Винаги съм смятала, че това повече ти дава. Проектът в Италия тръгна чрез Европейския корпус на мира, исках да е работа, свързана с деца. Преподавах английски и се занимавах с деца-емигранти, от Пакистан, Ирак. Осъществявах връзката им с учителите, които не говореха английски.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27

Книгата и вдъхновението

Могат ли книгите да вдъхновяват и друг вид изкуства? Интерактивна инсталация Rayuela e вдъхновена от контраромана на Хулио Кортасар "Игра на дама" и следва неговия принцип за взаимодействие между посетителя и творбата. Пространството има за цел да насочи вниманието на зрителя-участник върху въпроса как комуникираме в ежедневието си и колко важни..

публикувано на 20.05.24 в 13:03

"Да поЧетем" на 24 май на пл. "Славейков"

За четвърта поредна година, на 24 май, на столичния пл. „Славейков“ ще се проведе фестивала „Да поЧетем“. Присъстващите ще могат да четат, да слушат, да говорят и да опознаят литературата, книгите, площада и творците, свързани с него. Пред Радио София Яна Стефанова, която е част от организаторите на събитието сподели, че пл. „Славейков“ е..

публикувано на 20.05.24 в 12:14

Размяна на книги по случай 24 май

По случай 24 май, Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост предстоят редица инициативи. Една от тях е "Размяна на книги" в Банската градина в кв. Лозенец. По темата говори Иван Начев от НЧ "Мечталище 2024". Той призова всеки, който желае, да донесе нова или добре запазена книга и да си избере съответно друго заглавие...

публикувано на 20.05.24 в 12:14