Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Коледа в Рим“ в Киноцентър Бояна

| обновено на 14.12.21 в 15:59
10
Коледа в Рим (в Киноцентъра)
Снимка: Александра Цветкова

Как се развива киноиндустрията в България? Какви са предизвикателствата пред  младите в киното.

Събеседници:

Ярив Лернер – изпълнителен директор на „Ню Бояна“:

"Годината бе наситена със събития за нас, въпреки глобалната обстановка. Израснал съм в индустрията. Хората, отвореността им, правят от нас творчески център. Всяка година се срещаме с продуцентите, за да обсъдим как да подобрим нещата. Вместо да чакаме, създадохме Българска филмова комисия, целта ѝ е да привлече всички да снимат проектите си тук.

Мислим да създадем филмово училище за подготовка на технически екипи, които да обслужват проектите. Имаме много проекти в развитие за 2022, следващият е на Дисни, но имаме споразумение за конфиденциалност и не мога да ви кажа повече. Очаква се да бъдем доста заети.

Цената на успеха е да не правиш нещо, което не обичаш

Яна Липованска и Виктория Величкова създават музикално и авторско висококачествено 3D видео съдържание на български език за най-малките деца (0-5). С "Маргаритка" учиш и пееш заедно с родителите, гледаш видео, което по забавен и занимателен начин образова, играеш и свириш на музикални площадки навън. Още от Яна Липованска – съосновател на проект „Маргаритка“:

"От негодувание, че няма качествено видео за деца, Вики реши да направим Маргаритка. Биби и Мими са съвременните герои за децата. Успяхме с първата си коледна книжка, която иначе е шеста поред. "Коледни вълшебства" е с три истории на Илия Деведжиев."

Александра Цветкова – творчески мениджър "Ню Бояна":

"Днес е вторият ден от "Коледа в Рим". За пръв път отваряме римския си декор за Коледа. Особено интересно става вечер. Билетите са само онлайн, има малко повече допълнителни. Предвидихме ограничен капацитет. Има текучество, хората не се събират заедно. Влиза се със зелен сертификат, на входа има лаборатория. За цирка също е необходимо да има резервация.

Имаме атракции и с пързалка, въртележка. Всеки ден от 12 до 22 можете да влизате и да излизате, входът е с гривни." 

Следва и разходка под снега с водещата:

"От главния вход се продължава посока Драгалевци и се вижда светещ надпис, има паркинг и пропуск за зеления сертификат. За днес има още малко билети. Декорът е с лек сняг, зад Колизеума е цирк Иванов. Целият базар е с къщички с добра селекция от храни и напитки, от вафли на клечка до зелен чай с ром.

Целта ни бе да създадем различни атракции след две години пандемия. Завършекът е на 25 вечерта, на сцената ще са Графа, Ирен Филева, Джеръми и Пиф.

Пожелаваме на всички да се заредят с настроение тук"

Акрам Абара – координатор на събитието "Коледа в Рим":

"Трудно се събират толкова хора. Направихме различна селекция от тези на другите базари, опитваме се да представим на всички по много." 

Влади Герасимов е криейтив директор на събитието:

"Цели 4 декара декор Рим, дори и без тема е достатъчно въздействащ на хората. Имаме някои от най-добрите ресторанти и барове на София, които ни гостуват, има азиатска и европейска кухня. Имаме естествено и Дядо Коледа, и магическа стая."

Десислава Иванова – собственик на цирк „Иванов“:

"Представяме нов спектакъл с гост-артисти. Опитвахме се да направим коледен цирк в "Младост", но все по-трудно се намира място за цирк. Цялото събитие е много коледно, атмосферата е страхотна. Имаме много светлини и декори. В програмата имаме екстремна акробатика на ролкови кънки. Имаме интересна дресура на котки, които работят в синхрон с дресьора си. Също и много нови скечове. Лъвчето Гого има също нов репертоар.

Всичко е по идея на Христо Иванов, собственикът на цирка. Той има голяма фантазия, всичко е направено ръчно. Иска се повече поддръжка и монтаж, но всяко усилие си заслужава. Още с влизането, деца и родителите се настройват много положително.

Той е пораснало дете, запазило детското в себе си. Основава цирка в Италия, целият му живот е там. Завърнахме се в България в 2010, решението бе много трудно, но не съжаляваме. Аз съм потомствен цирков артист, баща ми беше дресьор на лъвове. Като малка нямах намерение да ставам цирков артист, но в цирка има много жанрове, които не може да не те привличат. Станах въздушна акробатка. Целият живот премина в цирка и не мога да си представя нещо друго.

Самата държава гледа на цирка като търговско дружество, а не културна институция. За съжаление не може да си позволим европейски хонорари."






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50