По думите му, освен обучение на персонала на метрото и Гражданска защита, предстои и обучение на общинските съветници. Дефибрилаторите ще са автоматични, с гласова команда на български език.
Цената на апаратите варира от около 5 хил. лв., като пилотните бройки ще бъдат закупени с пари на общинския бюджет, но се мисли и за други начини на финансиране.
За постигнатото единодушие от всички общински съветници от всички парламентарни групи, проф. Петров коментира: „Здравето на нашето население няма политически цвят и не трябва да страда от политически пристрастия“.
„Акумулатори за дефибрилатори“, пък е кампания на фондация „Първите три минути“. Те поставят идея за връщането за рециклиране на стари акумулатори, средствата от които ще бъдат отделени за закупуване на животоспасяващата техника.
В България, годишно 10 000 души получават „сърдечен арест“, или внезапна сърдечна смърт. Когато се реагира много бързо, шансовете на човек да оцелее се увеличават до 70%, иначе са едва около 10%.
„Дори в най-цивилизованите общества, обикновено линейката идва между шеста и осма минута. И всъщност, адекватната помощ от страна на медицинските екипи на линейките започва от осмата минута, което вече е много късно“, каза Мариана Манушева от фондация „Първите три минути“.
„Това, което знаем е, че ако нищо не бъде направено, шансът на човек, който е получил внезапно спиране на сърцето е м-у 2-5 % в извънболнична среда, и не много по-висок, около 18-20% в болнична среда“, коментира тя и допълни, че ако бъде извършена дефибрилация в първите три минути, шансът за оцеляване на пострадалия скача от 50 до 80%.
Ако човек е в безсъзнание и не диша нормално, значи е налице нарушение на сърдечната дейност. Това налага позвъняване на тел. 112 и оказване на първа помощ до пристигането на дефибрилатора. „Щом той пристигне, незабавно се включва и започваме да следваме неговите гласови инструкции. Така че дори и нещо да сме забравили, този автоматичен дефибрилатор ще ни подскаже и ще ни дава насоки“, заключи Мариана Манушева.
Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.
На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..
Станимира Раева е подела инициативата за изкачване на всичките 39 планински първенци в България заедно с група запалени туристи. Решила го е, когато по-професионално се е обвързала с планината (тя е учител в село Градина, община Първомай, но и водач на планинари). "Повечето хора ходят по няколко основни дестинации. И много интересни места..
12 ученици в задължителна училищна възраст са отпаднали от образователния процес на територията на област Перник през първия учебен срок, съобщиха от РУО. Двама от тях са реинтегрирани. Двама са извън територията на област Перник, а други двама - от украински произход са в чужбина. Останалите шестима подлежат на обхват. Данните бяха изнесени на..
"България отвисоко“ е първата дрон фотографска изложба у нас. Тя е дело на 17-годишния Константин Кирилов. Експозицията представя страната ни по начин, който рядко имаме възможност да видим – от птичи поглед. Пред Радио София младият артист сподели, че се занимава с дрон фотография от три години, вдъхновен от българската природа и нейната..
Деси Андонова и Илко Градев гостуваха в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за промоцията на албума "Глас и акордеон" , която ще се състои на 22 април . Албумът - дълго обмислян и чакан, е едно вълнуващо музикално приключение. Идеята се заражда спонтанно след запознанството им на известен плаж. "Там където преди..
Духът на стара София е пресъздаден по неповторим начин в емблематичната мемоарна книга на Кирил Христов "Затрупана София" . Тя винаги се е радвала на засилено търсене от читателите (след 2021 г.), а сега излиза в луксозно издание с твърди корици. Авторът е изтъкнат интелектуалец отпреди 100 и повече години. В страниците на томчето той..
От 9 до 12 април (сряда – събота), със специална програма, Музеят на авиацията в с. Крумово, филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Международния ден на авиацията и космонавтиката 12 април и годишнината от полета на първия български космонавт. Нова изложба, презентации, прожекции, образователни игри и среща..