По думите му, освен обучение на персонала на метрото и Гражданска защита, предстои и обучение на общинските съветници. Дефибрилаторите ще са автоматични, с гласова команда на български език.
Цената на апаратите варира от около 5 хил. лв., като пилотните бройки ще бъдат закупени с пари на общинския бюджет, но се мисли и за други начини на финансиране.
За постигнатото единодушие от всички общински съветници от всички парламентарни групи, проф. Петров коментира: „Здравето на нашето население няма политически цвят и не трябва да страда от политически пристрастия“.
„Акумулатори за дефибрилатори“, пък е кампания на фондация „Първите три минути“. Те поставят идея за връщането за рециклиране на стари акумулатори, средствата от които ще бъдат отделени за закупуване на животоспасяващата техника.
В България, годишно 10 000 души получават „сърдечен арест“, или внезапна сърдечна смърт. Когато се реагира много бързо, шансовете на човек да оцелее се увеличават до 70%, иначе са едва около 10%.
„Дори в най-цивилизованите общества, обикновено линейката идва между шеста и осма минута. И всъщност, адекватната помощ от страна на медицинските екипи на линейките започва от осмата минута, което вече е много късно“, каза Мариана Манушева от фондация „Първите три минути“.
„Това, което знаем е, че ако нищо не бъде направено, шансът на човек, който е получил внезапно спиране на сърцето е м-у 2-5 % в извънболнична среда, и не много по-висок, около 18-20% в болнична среда“, коментира тя и допълни, че ако бъде извършена дефибрилация в първите три минути, шансът за оцеляване на пострадалия скача от 50 до 80%.
Ако човек е в безсъзнание и не диша нормално, значи е налице нарушение на сърдечната дейност. Това налага позвъняване на тел. 112 и оказване на първа помощ до пристигането на дефибрилатора. „Щом той пристигне, незабавно се включва и започваме да следваме неговите гласови инструкции. Така че дори и нещо да сме забравили, този автоматичен дефибрилатор ще ни подскаже и ще ни дава насоки“, заключи Мариана Манушева.
Подробности по темата можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...