Вредно ли е пиенето на една чаша червено вино? Може да се спори дълго колко здравословно или не е това. Диетолозите обаче са категорични, че има друга напитка, доста по-страшна от алкохола. Става въпрос за сладките газирани безалкохолни напитки, които може да са по-вредни за човешкото тяло дори от цигарите.
В публикация на научното списание "JAMA Internal Medicine" през 2019 г. се съобщава за мащабно проучване за причините за преждевременната смърт. Една от тях е честата консумация на сладки газирани напитки. Изследвани са били 450 хиляди души от 10 европейски страни.
Изводите от проучването сочат, че хората, които консумират повече от два литра газирани напитки дневно, са изложени на повишен риск от преждевременна смърт. Увеличаване на мазнините в корема с 10% и дори влошаване на паметта, това са част от последствията от честата консумация на сладко газирано.
Прекомерната консумация на сладки напитки в юношеска и зряла възраст може да увеличи риска от рак на дебелото черво при жените - това твърдят изследователите. Също така, консервантите и оцветителите, които са необходими за производството им са не по-малко вредни от високото количество захар.
Безалкохолните газирани напитки влияят негативно и на сърцето. Тази година, като продължение на изследването от 2019 г. Американската кардиологична асоциация е проучила здравните досиета на над 6000 души. Тези, които пият повече от една бутилка сладко безалкохолно дневно, имат значително повече мазнини в кръвта и много висок „лош“ холестерол - това показват изследванията.
Завишените нива на холестерол значително увеличават риска от появата на сърдечни заболявания. Затова лекарите съветват максимално да се избягва консумацията на подсладени газирани напитки.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..