„Естествено, прави се алюзия с мястото на което се ражда Иисус Христос – яслите“, коментира д-р Иглика Мишкова – етнолог от Института за етнография и фолклористика – БАН.
Друг задължителен елемент в нощта преди Коледа е „бъдникът“. Отсеченото с един удар крушово или дъбово дърво се внасяло в дома, а в него се пробивали дупки. В тях пък се слагало миро и зехтин, а отгоре „бъдникът“ се опаковал с бял ленен плат.
Символиката, по думите на д-р Мишкова е, че той прилича на завито малко бебе и това е един от начините да се отдаде нужната почит на Рождеството.
В дните от Рождество до Богоявление, или т. нар. „мръсни дни“, предците ни са вярвали, че земята е като решето, а небето е отворено. Тогава адът и раят се сливали в един хаос без каквито и да било времеви граници, а различни зли сили почвали да бродят.
„Хората не бивало да замръкват нощем по улиците, трябвало да залостят здраво вратите и да оставят свещи задължително да горят“, пояснява д-р Мишкова.
Ако пък се случело лошо същество да споходи нечий дом, за да остави хората на мира, стопаните предварително закачали на вратите слънчогледови пити. Тогава то започвало да брои семките в слънчогледовата пита, улисвало се в това занимание, съмвало се и докато се усети изчезвало.
Мръсните дни свършват с Богоявление и порядъкът на живота на хората се връща с кръщението на водата, коментира д-р Мишкова.
„Заедно с преобразяването на природата през целия годишен кръг, човек изпълнява различни обреди и обичаи, които по някакъв начин трябва да го подпомогнат“, допълни тя.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..