На гости в дома на Ива Караманчева - хореограф и актриса и Георги Михалков - режисьор:
"Татко, накачи ми лампичките - Коледа се слива с Хелоуин. (Георги) Така скрих подаръците, че не можах да ги намеря. В нашето семейство аз карам кола и пия бира, той се занимава с нещо по-възвишено. (Ива)
Нямам особени очаквания за празника и никога не съм разочарован. Потиска ме, че трябва да правя подаръци точно на този ден и това противоречи на анархистичната ми природа. Много ми харесва Деня на бащата - винаги трябва да приемаш хипотетичната конкуренция на Светия Дух. (Георги, преди да продължи:)
Вещер и вещица са най-любимите ми хора, обичам хората, които умеят да правят нещата сами, те са истинските вещери. Далеч съм от модерната тенденция да се потребява. Като този чай. Мента от Равнище, джоджен от собствените ни саксии на балкона, има шипки, които сушим и бъз. Ако не стана хижар, ще стана пчелар на стари години.
От години не ядем месо, майка ми направи сарми и чушки с боб, за мен най-важното е питката, която аз меся Паричката се падна на къщата (Ива).
Майката на Жоро Михалков, Малина Михалкова: "18 години съм била музикален ръководител в Кукления театър и 36 в драмата. Имам нахалството и да имам реплики. Там съм го кърмила, там израснаха между столовете, бяха урочасани да продължат.
Алгара, дъщерята: "Искам да стана актриса и певица, каквото слушам, мога да го пея. Да се концентрирам, това е най-важното."
"Днес е по-важно да се работи по имиджа, имиджът е по-важен понякога от самата изява." (Георги)
"От 2-3 години избирам коледни подаръци от една група на майки на деца с увреждания. Освен да се грижат за децата си, хранят душите си с творчество и правят тези красиви свещи. Годината мина в много борба. Културата е силно засегнат сектор." (Ива)
"Отливът на публика е значителен. Хората ще ходят на театър, ако имат нужда от него. Театърът е лукс. Не е по-важен от сираците, пенсионерите и болните. Хората трябва да преодолеят страха си и да запазят своето и на близките си здраве." (Георги)
"Премиерната публика не е показател, редовата публика, ако идва, ще е успех. Споделяме едни и същи ценности." (Георги)
"Четете повече! Поддържайте духа си!" (Ива)
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..