Театърът на Нов български университет (НБУ) вдъхва втори живот на един интересен спектакъл от Здрава Каменова и Гергана Димитрова - „Добре дошли в България“ - ироничен поглед на абсурдната реалност в която живеем, сатиричен показалец, посочващ отношението на българите към бежанците от близкия изток, на територията на нашата страна.
Антоанета Петрова - актриса, педагог и режисьор, разказа пред Радио София, че е открила колко е актуален текста:
„Много ми хареса, че намерихме ключ, подход към драматургията - хоровото изпълнение.“ Това е било особено важно за (само)дисциплината на студентите актьори във времето на пандемията – работата в група, чувството за екипност.
„Няма да се уморя да правя комплименти на Здрава Каменова за динамичния и актуален текст. Студентите (в пиесата играят 12 актьори) станаха социално ангажирани – към бежанците, мигрантите“, допълни Илиян Парасков - вокален педагог и преподавател.
Сред актьорите в спектакъла е и Кристиян Илиев – редактор на „Радиокафе“. Той дори има две роли, освен участието си в хоровите изпълнения.
„Те са дипломанти. Представлението е от тях за тях. Вплетохме и протестите, в които младите хора участваха“, каза още Антоанета Петрова.
Всъщност, резултатът, наречен „Добре дошли в България“ може да бъде видян и съпреживян на 21 януари от 18:30 в театъра на НБУ.
Чуйте разговора на Ива Дойчинова, Антоанета Петрова, Илиян Парасков и Кристиян Илиев.
Антоанета Петрова и Илиян Парасков (вдясно) с Кристиян Илиев и Ива Дойчинова
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..