Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Алгоритми на творението“

| обновено на 22.01.22 в 11:07

Ratio представя събитието „Алгоритми на творението“ - 27.1 от 19 ч. Акцентът са биг дейта и астрофизика. Мястото е по-познато на любителите на музиката, "Терминал 1". Има ли случайности, при положение, че вторият ни гост е барабанистът на група "ALI"?

Първият гост е Никола Тулечки – инженер на знанието за приложение на данните в индустрията и биотехнологиите:

 "Работата ми е да правя семантична интеграция на данни, да осигуря оперативна съвместимост на масивите, т.е. отделни масиви да работят заедно и да им задаваме въпроси, които да ни носят знание. Т.е. данните от две таблици да се съберат в едно. Не съм специалист в никоя конкретна област, но идват клиенти, на които сработваме заедно различните им данни. Например всичките данни около едно лозе, от метеорологичните, през генетичните. Органичният начин на знанието е краен. Ние се опитваме да надграждаме с данни за микропроцеси.
На много места се събират различни данни за производство на различни храни и чрез тях може да се стигне до крайния евентуално възникнал проблем. Със събирането на такива данни в европейски мащаб, може да се управляват процесите на риска. Данните, които се събират в момента, носят информация. Всички събират данни, но не всички могат да се справят с тях. Затова е изключително важна регулацията."
Вторият гост е Орлин Станчев и не говори само за прилагането на data science в астрономията и астрофизиката и как данните ни помагат да открием различни обекти и явления в космоса:
"Работата с данни не е нищо ново в науката, но предизвикателството в последните години е огромно. Симбиозата наука, технологии, бизнес го налага. Почти всяка характеристика и поведение на хората може да се остойности, за това помагат разнообразните приложения на телефона например. Това повдига етични въпроси за разликата между човешкия мозък и машината, алгоритмите. 
Да се доверяваме на науката е да се доверяваме на научния подход, там е мястото на данните. Науката работи със закономерности, с данни. Скептицизмът е полезен, но начинът, по който са подготвени и интерпретирани данните е изключително важен. За съжаление, алгоритмите не се разбират като роля. Колкото една система е по-сложна, толкова по-сложна е за прогностика. Точността на предсказуемост зависи от конкретността на моделите."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асен Александров: Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин за опасни предмети

Невъзможно е учениците да бъдат проверявани всяка сутрин какви опасни предмети носят в училище, коментира пред Радио София директорът на столичното 51 СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров. За да се случи това е необходима специална техника, каза той. "Всяка сутрин в нашето училище, в рамките на около 10 минути, преди началото на първия..

публикувано на 27.11.24 в 09:26

Слънчево, с температура в София около 10°

Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в София - около 10°. В планините ще преобладава слънчево време, по билото на Стара планина облачността ще е по-често значителна. Ще духа до умерен север-северозападен вятър. Максималната температура на..

публикувано на 27.11.24 в 07:35

"Форум", 26.11.24: Възможно ли е правителство с равноотдалечен премиер?

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: -   Бойко Борисов заяви, че "с облекчение" оттегля кандидатурата си за премиер -  Възможно ли е правителство с равноотдалечен..

публикувано на 26.11.24 в 19:05

За дванадесети път "Тази Коледа чудесата правите Вие"

Вече 12 години фондация "За нашите деца" осъществява кампанията "Тази Коледа чудесата правите Вие". В нея могат да се включат компании, корпоративни екипи и бизнеси чрез продукти с кауза. До 22 декември екип на фондацията ще бъде и на Sofia Christmas Fest, където на специален щанд могат да бъдат закупени коледни изненади с благотворителна цел,..

публикувано на 26.11.24 в 18:12

За десети път "Базар на професиите" среща младежи с професионалисти от различи сфери

Десетото юбилейно издание на "Базар на професиите", организирано от Българската мрежа на глобалния договор на ООН ще срещне деца и младежи с компании и професионалисти от различи сфери. То ще се проведе на 29 и 30 ноември в иновационен Форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк. "Базар на професиите 2024" ще премине под надслов "Твоето бъдеще по твоя..

публикувано на 26.11.24 в 17:00