Националната мрежа за децата (НМД), която обединява близо 140 организации, приветства актуализацията на Закона за предучилищното и училищно образование, чийто проект бе обсъждан още през миналото лято, но бе внесен в Министерския съвет на 31 декември. По този начин ще започне деполитизация на системата на средното образование. В същото време промените не бива да се правят „на парче“, а в контекста на цялостен анализ на нуждите от такива в закона. Това отбеляза в студиото на Радио София Ванина Кирова, координатор „Политики за децата“ в НМД.
Тя припомни, че законът е прием през 2015 г., а е в сила от 1 август 2016-а.
От НМД настояват за ефективен контрол и оценка върху подбора и работата на педагогическите кадри.
Политическите назначения влошават качеството на образованието. Заслужава си да се положат усилия за прозрачност и ясни критерии при избирането на кадри, особено на ръководни длъжности – лидери, с качества и визия за управление, допълни Кирова:
„В момента на практика нямаме реален стандарт за инспектиране и измерване на качеството в образованието, което се предлага. Външното оценяване в 7-и и 12-и клас много условно дават представа за знания и компетентности на учениците.“
От НМД смятат, че в закона трябва да се предвиди адекватен механизъм за контрола на изпълнението за гарантиране на исканите промени.
Колкото до изместване на началото на учебната година – това трябва широко да се обсъди, и то не в условия на пандемия.
Законопроектът е приет в образователната комисия на парламента. Този петък (28 януари) трябва да се разгледа като цяло в пленарната зала от всичките 240 народни представители.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова с Ванина Кирова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...