Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анализ на политическите събития през седмицата направи политологът Светлин Тачев

Светлин Тачев
Снимка: БНР

"Повече анализи, по-малко действия", така определи първите дни на новото правителство Светлин Тачев, политолог от агенция "Галъп интернешънъл". Той добави, че все-пак правителството е поело властта в няколко кризи и трябва да действа много бързо и на момента.

Според него разминаването на президент и премиер е съвсем нормално и, че президентът се опитва да бъде коректив на правителството в рамките на правомощията, които има.

"Още при свикването на консултативния съвет на президента относно Северна Македония се видя, че позицията на Румен Радев е по-различна и така искаше да покаже на Кирил Петков, че това което прави трябва да се съобрази с общото мнение", заяви Тачев.

По думите на политолога, ако президента усети, че правителството върви в грешна посока е вероятно той да се дистанцира и дори да потърси начин за формиране на нов политически проект.

По темата за Р. Северна Македония, Тачев каза, че Кирил Петков се опитва да неглижира историческите проблеми, а да изкара на преден план икономическите и инфраструктурните. "Ако в този случай България направи отстъпки спрямо Северна Македония не съм сигурен, че това ще бъде одобрено от българското общество", допълни политологът.

"Хитра и балансирана" по думите му е и нашата позиция спрямо оста "Русия-Украйна-ЕС-САЩ". Той поясни, че няма да се разполагат чужди войски на наша територия, а ще се отбраняваме с наши, които са част от НАТО.

Тачев коментира, че геополитическата битка между Запада и Русия е по-скоро психологическа и, че според него Русия няма желание да нахлуе в Украйна, защото с това ще последват санкции, които са неизгодни за нея.

Обсъдена беше и темата за подадените и върнати оставки на Корнелия Нинова и Христо Иванов. "При Демократична България, в случая „Да, България!“ имаше външни фактори. Партията и коалицията като цяло получиха добри резултати в два последователни избора, а на третия те наистина получиха много по-нисък резултат, което беше следствие на външен фактор, който всъщност е "Продължаваме промяната"", коментира Тачев и добави, че Христо Иванов и "Демократична България" не са могли да противуйстват и са претърпели електорални загуби и затова на Христо Иванов му е гласувано доверие да продължи като председател.

Той добави, че при БСП факторите са вътрешни. "Самата БСП отдавна е изгубила своето политическо пространство, своята идеология. Лявото в нея съвсем изчезна и това започна още със Сергей Станишев", коментира политологът.

"Корнелия Нинова с желанието си да реформира партията, с това да изчисти кадри, които според нея застрашаваха съществуването на БСП, тя премахна и други, които са част от опозицията в БСП, но които са част от една по-широка платформа", каза Тачев.

По думите му Нинова е централизирала партията и я е направила почти еднолична и сподели, че в България липсва алтернативна синдикална лява партия, която да олицетворява борбата на трудещите се.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жителите или чистачите са отговорни за това - София да е "и мръсна, и прашна"

Кой е отговорен за мръсотията по улиците, в парковете и градинките - тези, които изхвърлят отпадъци извън кофите за боклук или тези, които не почистват добре след тях? Служителите в "Чистотата" се оплакват, че столичани цапат много и постоянно, а самите те работят за жълти стотинки и не смогват. Част от гражданите осъзнават, че ако искаме..

публикувано на 27.02.25 в 08:23

Осем столични квартала още нямат парно и топла вода

Осем квартала в София и 8 части от други квартали са без топлоподаване заради аварии, съобщиха от "Топлофикация - София". Без парно са част от "Яворов" и "Лозенец", "Дружба 1", "Илинден", "Сердика", "Западен парк", "Красна Поляна", "Разсадника", "Гевгелийски", Красна поляна", "Сухата река", "Младост 2", "Студентски град". В някои..

публикувано на 27.02.25 в 07:47

Облачно, но с положителни температури

Над по-голямата част от страната облачността днес ще е значителна, ниска и средна, а по поречието на Дунав, в Горнотракийската низина и Източна България ще остане и мъгливо. Ще духа слаб, в източните райони - до умерен вятър от източната четвърт. Максималните температури ще са между 6° и 11°, по-ниски в местата с трайна мъгла, в София - около 8°..

публикувано на 27.02.25 в 07:15

Спира водата в части от кв. "Драгалевци", "Изток" и с. Железница

Във връзка с изпълнение на инвестиционен проект за реконструкция на уличен водопровод по ул. "Мавровец", кв. "Драгалевци" , от "Софийска вода" предупреждават, че днес се налага спиране на водоподаването от 9:00 до 21:00 часа : на ул. 323, ул. "Владислав Граматик", ул. "Чемшир", ул. "Нарцис", ул. "Проф. Боян Пенев", "Околовръстен път", ул...

публикувано на 27.02.25 в 07:10

"Форум", 26.02.25: Битката за регулаторите – парцелиране на държавата по интереси

Седмичните коментатори на "Форум" днес се спряха на следните теми: Битката за регулаторите (КЗК, КФН, КРС, КЕВР). Разпределение на властови ресурс. Парцелиране на държавата по интереси. Те трябва да се независими и да защитават интересите на потребителите и на държавата. А дали е така? Ако се нарочи някой кандидат за нечий човек (на Пеевски, на..

публикувано на 26.02.25 в 18:35

Бойко Таков: Иновациите ни се нуждаят от подкрепа по пътя им към пазара

" Идеята на иновациите е да решават определени нужди и проблеми на хората и само тогава те могат да намерят място на пазара и да бъдат комерсиализирани", посочи д-р Бойко Таков – шеф на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП). Той беше специален гост на международната конференция за иновации "Ïnnovation..

публикувано на 26.02.25 в 18:05
Доц. Стелиян Димитров

Липсват локални изследвания за това как климатът в България се променя

Проведе се 11-то издание на международната конференция за иновации Innovation Explorer. Тази година събитието протече под надслов “Екстремен свят”. В началото на форума беше уточнено, че макар и абстрактно, това понятие най-добре описва динамичния свят, в който живеем.  Програмата поставя фокус върху екстремните климатични бедствия, екстремният..

публикувано на 26.02.25 в 17:36