Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Духът на демокрацията - основа за успеха ѝ

Свилен Спасов, редактор на поредицата „Власт и отговорност“ за книгата „Безумие и слава – Америка, Русия и политическата война 1945 - 2020“ от Тим Уайнър:


"Осма книга, поредицата стана устойчива. Всяка книга е продукт на издателства в топ 10 на света. За всяка следваща прочитам 6-7, за да съм сигурен, че е във фокуса на времето. Първата бе на Леон Панета - шеф на бюджета на Клинтън и шеф на ЦРУ по времето на Обама. Критичен бе към Обама за втория му мандат. Последната бе на вероятно най-великия журналист, Боб Удуърд - "Страх", който въпреки отричането на Тръмп, че е говорил с него, пусна запис на разговора им.

Тим Уайнър засича главното - след 2000-та година САЩ се втурва в борба срещу тероризма и остава полето на борбата за умовете на хората празно. 

Книгата тръгва от момента в който се казва, че американското разузнаване и контраразузнаване е в бебешки пелени. Първата руска политическа полиция тогава вече е на 4 века. Става дума за битки за гориво - Иран, Африка. Авторът е човек с достъп до архивите и разказва невероятни неща. Следват битката в Индонезия - и досега тя остава леко неопределена. 

Втората част е докладът на Хрушчов. Човешката наивност не се променя. Американската неопитност е кошмарно силна спрямо бунтовете в Унгария и Полша. Елементът на американско бавно узряване е почти статично неузряване. Реалната случка, която ни засяга е през 1978, когато един поляк - Войтила - благодари на Бжежински. 1982 е срещата Рейгън с Войтила, вече Папа. 6 седмици е разстоянието между опитите за убийство и на двамата. Освобождаването на Източна Европа започва след тази среща.

Това е като историята на света, Китай едва след кризата 2008 придоби силата и самочувствието на световна сила. Промените едва ли можеха да станат някъде другаде, освен в Полша, която хилядолетие води войни за себе си с много силни страни. Рейгън и екип вземат нещата от ЦРУ и ФБР и ги дава в ръцете на Международната организация на труда. СССР проспиват това. Както и създаването на "Отворено общество", което е за освобождаване на духа. Една демокрация не може да има успех, ако няма дух за нея. 

Това е уникално постижение за актьора Рейгън. Липсват хора като Валенса, Митеран, Хавел, Татчър, Горбачов. 2 трилиона струва обединението на Германия. Клинтън удържа Европа, от другата страна е Елцин.

В битката за умовете след 2008 се включва създаденото от Путин "информационно КГБ". Една от първите битки са Абхазия и Северна Осетия. Хората получават съвсем грешна информация. Същото се прави и с Крим, и с Донбас. В този период започва активна подготовка на "избрания агент за влияние". Така е разгадан профила и суетата да управляваш страната като семейна фирма. След избора на Тръмп, ръководителите на руските служби се напиват безпаметно с думите "разказахме им играта". Тръмп имаше същите способности да говори често с лъжи. 

Правят се и "партии за влияние" - тук започват от консулството на Русия във Варна, другаде има "диаспори на влияние". Влиза се в комуникационните канали на големи европейски честни фирми. Съзнание, далновидност, действия - вече ги има в големите държави. Елементът за прогнозиране как да се защитиш е проспан в Европа, Америка спечели информационната война."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03