Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Агентите на Елмира": Брокерът Анас Хамид:

Какво трябва да знаем за пазара на недвижими имоти 2022

Анас Хамид в студиото на Радио София
Снимка: Радио София

Анас Хамид – мениджър и експерт в сферата на недвижимите имоти, отново бе гост в ефира на Късното шоу, за да ни каже за важните неща които е нужно да знаем за пазара на недвижими имоти през 2022ра година.

“Ние като търговци, можем да кажем какво ще се случи през 2022-ра, на базата на това което се е случило през 2021-ва, или на базата на минали години”, каза той и поясни,че винаги има едно “но”, което променя ситуацията, както и изненади, които биха могли  да възникнат в пазара на недвижими имоти – при банково кредитиране, свързани с икономиката и политиката дори. 

Хамид даде яснота какви са били тенденциите през минали години и какво се наблюдава днес в сферата на недвижимите имоти:

“На първо място, все още има безумен интерес за покупка на апартаменти и жилища. Забелязва се деликатен подход от страна на инвеститори и строители, при определяне  цените и продажба на апартаменти ново строителство, постоянно покачване на цените на работни материали и работна ръка като цяло.

Съществува тренд, в търсене на къщи покрай големите областни градове и парцели за строителство на къщи, но от там идва и проблемът, който забелязваме - липсата на качествени имоти на пазара, от тази гледна точка”, подчерта експертът.

“Балон” ли са в момента цените на недвижимите имоти?
Анас Хамид обясни,че  през последните две години, активността на жилищния пазар е световно явление, което се наблюдава не само в България, но и в цяла Европа. 

Според Хамид,  то е провокирано от няколко фактора:  желанието на хората да инвестират в недвижими имоти, заради сигурността на една такава инвестиция, усеща се,че хората искат да живеят в по-големи площи, тъй като повечето работят от вкъщи и търсят да купят нещо по-голямо, което до голяма степен определя и цялостното търсене, каза още той.

Той подчерта, че редица фактори са определящи при пазара на имоти. “По никакъв начин не мога да кажа, че сме във “балон”, но може би сме близо, ако цените продължат да се покачват с този голям ръст” – изтъкна брокерът.

Има тенденция за успокояване на цените, ако намалее голямото търсене, смята Хамид. Това вероятно ще се случи, когато нещата с пандемията се поуспокоят, очаква се и банките да стабилизират нивата на лихвите, или дори леко да ги повишат през тази година, смята Анас Хамид.

Чуйте още интересни детайли по темата в разговора на Елмира Джома с Анас Хамид. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50