За УНИЦЕФ никога не е бил поставян въпросът дали да бъде отразявано насилието над деца, а как. Забелязва се подобрение пред последните 10 години при отразяването на темата в българските медии.
Това подчерта пред Радио София Ивайло Спасов, директор на отдел „Комуникации“ на УНИЦЕФ-България.
По думите му невинаги е достатъчно да се замъгляват лицата на снимки, да се променят имената или да се премодулира звукът. Има и по-креативни начини – чрез анимация, чрез възстановки.
Освен техническата страна въпросът има и законодателна, има етична страна.
Децата не бива да се третират с термини като жертва, те може да са пострадали или обект на насилие. Спасов припомни и важността на саморегулацията в дейността на журналистите. Осъзнаване на проблема, а не фокусиране върху частния случай.
Въпросите трябва да продължат до намиране на решения за обществото, подчерта Дани Колева, програмен директор на отдел „Закрила на детето“.
„Притеснителни са данните от проучване от миналата година – за това, че всяко второ дете до 18 години е преживяло някаква форма на насилие – най-често емоционален и(ли) онлайн тормоз. Все още има нужда от обучения за разпознаване на насилието.“
Не сме привърженици на санкцията, на порицанието, а на подкрепата и повишаване капацитета на представителите на медиите, допълни Спасов.
„Когато има нарушаване правата на детето в медиите, то почти никога не е умишлено и злонамерено. По скоро е от бързане, от недостатъчно знания или липса на чувствителност.“
С Ивайло Спасов и Дани Колева разговаря Йоана Георгиева.
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..