„Червеният нос“ – най-малката маска в театъра променя вътрешната нагласа за възприемането на света. Затова и погледът на света през очите на клоуна – това определя Гогол като най-големият клоун в литературата. С Ателие „Клоунът Гогол“ - първата от поредицата инициативи театър "Кредо" стартира 30-та си юбилейна годишнина.
Извадила на сцена изключително талантливи млади хора, основателят и артистичен директор на театър Кредо Нина Димитрова обяснява, че именно младите са бъдещето. „Аз мога само да подпомагам това бъдеще и на мен лично винаги ми е доставяло удоволствие да работя с тази неистова енергия“, добави тя.
„Това е Кредо – едно общо желание да правим хубаво изкуство“, така по думите на дъщерята на Нина Димитрова Девина Василева може да се обрисува театър "Кредо". Според нея въпреки трудностите трябва да се подхожда с вяра и клоунско настроение.
Освен втора част на творческата лаборатория през март месец тази година, тя поясни, че се очертава да излезе и една книга, която ще бъде първата писана история на "Кредо" от театрален критик.
Целта на Ателие „Клоунът Гогол“ по думите на майка й Нина Димитрова е, да се научи нещо повече за клоунския начина на мислене, „Че той не е само един циркаджилък и слагане на червен нос и шарени дрешки, а това е философия. Философия на радостта и на щастливите хора“, сподели тя.
В противовес на промяната за разрушаване на ценностите, Димитрова цитира думите на Гогол, че театърът е трибуна от която може да се говори за много добри неща и трябва да използваме всяка възможност за да правим това.
Като „динамична“ описва работата с Димитрова актьорът Денис Хаят. Той сподели, че неща, които не са посредствени без труд няма как да се случат и добави също, че Димитрова има много добър подход към актьора и знае как да го натоварва постепенно без да го претоварва.
Лесно ли е да си клоун? Чуйте в анкетата на Христина Иванова:
Проектът „Клоунът Гогол“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Творческо развитие“ 2021 и с любезното домакинство на Национален студентски дом в София.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..