Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Район „Средец“ организира поредна среща-беседа между творци, интелектуалци и публика

Отчаян актьорски акт и желание за самоизява ли е моноспектакълът и кои са важните разговори, които науката и изкуството опитват да водят в обществото?

Изиграл ключови роли като „Контрабасът“ и „Хъшове“, играл на сцената на големи театри, Валентин Ганев разказа в ефира на Радио София за важните неща в живота преди срещата-беседа в Камерна зала на НЧ "Славянска беседа – 1880“, организирана от район „Средец“.

Страстта към сцената припламва в Ганев още в детските му години, когато прави самостоятелни малки спектакли. „И там, когато човек усети, че може да владее емоцията на група хора и се пристрастява към това“, разказа той.

Животът го отвежда в Москва, където през 1981 г. завършва актьорско майсторство в класа на Сергей Бондарчук, но по думите на Ганев „качествата на преподавателя не идват автоматично при теб“.

„Ако едно представление се радва на дълъг живот, това е само знак и сигнал, че то е създало нещо, или внушава някакви ценности в малко по-широк смисъл“, сподели актьорът и добави, че спектакъл, който вълнува различни поколения носи голяма отговорност за човека, който го прави.

Затрупани в комерсиалните времена от разговори за пари и оцеляване, според Ганев е по-добре да говорим за оцеляване на духа. По-думите му в епохата на интернет и високи технологии човек не може много бързо да се адаптира и духът се разболява все-повече в „мащаби и посоки неподозирани досега“.

Според него хармонията е единствения отдушник, който може да върне баланса на човека чрез емпатия, съпреживяване, катарзис.

Единадесетото събитие от поредицата ще се състои на 11.02.2022 г. от 19 ч. в НЧ "Славянска беседа – 1880“.  

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49