Доц.Видинова от ВМА за макулната дегенерация и храните за по-здрави очи:
"Да не сме прекалено дълго време пред екрана и да сме с достатъчна защита от ултравиолетови лъчение.
Важно е балансираното хранене - за очите са важни бетакаротена и витамините А и С. Трябва допълнително да приемаме моркови, сладки картови, червени чушки, омега-3 мазни риби, които с 50% намаляват риска от макулна дегенерация. Цитрусовите плодове, тиквата и боровинките - най-чудесната храна за очите.
Макулната дегенерация има начални симптоми изкривяване на линиите, следват тъмните петна пред очите. Има две форми - суха и влажна, при която бързо се увреждат клетките и за една седмица да се намали зрението. Тя е втората причина за причиняване на слепота. Заболяването е два пъти по-често при жените, наследствено е и е свързано с тютюнопушене.
Децата имат проблеми с очите поради дълго стоене пред екраните. Важно е разстоянието. Включително ако рисува - да е поне на един лакът разстояние. Добре е да се приучат да не си търкат очите. Добрата хигиена при четене е много важна, както и профилактиката - преглед на 3 и 6-годишна възраст.
Дори и да нямаме нарушено зрение, дългото стоене пред екрана води до болки. От една страна е синята светлина, от друга - окото не мига достатъчно. Максимумът трябва да е 5 часа - на всеки 20 минути да се гледа в далечина поне 20 секунди. Екранът трябва да е поне на 50 см, горният ръб трябва да е на нивото на очите. Важното е да не се стои непрекъснато.
За съжаление генетично е предопределен високия диоптър. Високият диоптър е предпоставка и за старческо перде, и за макулна дегенерация, и за отлепване на ретината. Важно е да се открие в детска дейност и да се проведе профилактика. Доказано е, че прекарването на повече време навън помага. нивата на витамин Д се повишават и имат ползотворен ефект. Важно е да са седнали на хубаво осветление. Времето пред екрана трябва да е под 2 часа след училище.
Глаукомата нарушава периферното зрение и трябва след 45 г. да се изследва вътрешноочното налягане."
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..