Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адриан Николов: Силните и слаби страни на Бюджет-2022

Адриан Николов
Снимка: Тони Тончев, BusinessGlobal

Недостатъчната реформа, забавянето, както и агресивна експанзия на разходите са едни от слабите страни на Бюджет-2022, според Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

"Настоящата рамка е доста скромна и по-скоро продължава настоящата политика, отколкото да развие нещо много качествено и ново", заяви той и допълни, че бюджетната дисциплина в цяла Европа е доста отпусната, в името на спасителни политики, които да борят ефекта от кризата с коронавируса.

По думите му, социалността на бюджета също не е добра, тъй като има широки програми, които се опитват да обхванат голям брой хора, но не таргетират бедността и неравенството. Основната социалност според Николов е повишаването на доходите на пенсионерите.

По отношение пика на икономическата криза, той сподели, че ако съдим единствено по индикатора БВП, то кризата е свършила още в началото на 2021 г. и в момента сме в период на възстановяване и растеж.

"Тук по-скоро инфлацията е нещото, което играе сериозна роля, особено в представите на хората, тъй като повишаването на цените от края на 2021 г. и началото на 2022 г. води до едно забавяне на реалните доходи и покупателната способност", каза Николов и допълни:

"Тревожната тенденция е, че последните прогнози и на нашата собствена БНБ, пък и на международните институции в това число на Световната банка и ЕК, сочат към едно запазване на тази доста висока инфлация към 2022 г.".

На въпроса има ли икономически и експертен диалог в Народното събрание, Николов отговори, че "Като цяло на този етап наистина като че ли дебатът е на едно малко по-ниско ниво".

По отношение на идеята за обединяване на университетите в България, той каза, че към края на месеца МОН ще излезе с решение, което ще бъде представено пред ректорите и добави, че дадената академична автономия до голяма степен ще предопредели вземането на това решение.

Николов сподели, че приключването на ковид кризата ще доведе до облекчаване на икономическата криза, тъй като "Всяка нова вълна от ковид носеше в себе си риск от нови затваряния и нови ограничения с на практика неизвестен характер".

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45