След дълги настоявания и изпращане на становища от страна на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) до всички отговорни държавни институции, до края на март ще започне дигитализиране на процеса на подаване на туристически визи и заплащане на документите онлайн.
Представителите на браншовата организация са получили това уверение от заместник външният министър Велислава Петрова, в присъствието на депутати и представители на бизнеса на заседанието на Комисията по туризъм в парламента.
„Целта ни е в този момент на криза - за туризма в света и у нас, да се облекчи максимално получаването на документи от хората, които посещават България и да се възползват от нашите услуги“, подчерта пред Радио София зам.-председателят на БХРА Атанас Димитров.
Той допълни, че към основния проблем с кадрите върху бранша се стовариха и други неблагоприятни фактори – трета година Covid пандемия, повишаване цената на тока и други икономически катаклизми.
„Хората се чувстват несигурни и се пренасочват към други сектори, дори емигрират от страната. Няма да можем да обезпечим летния туристически сезон. Изпитваме затруднения и през зимния. Две-три години закърпвахме положението с кадри от други страни – Молдова, Украйна, Беларус, Казахстан и други. Но и тук срещаме трудности – пребиваването им е ограничено, а дори и да са квалифицирани, им трябва време за адаптация“, обясни още Димитров.
Той изрази надежда пандемията вече да затихва и клиентите да се завърнат в заведенията и хотелите.
Чуйте целия разговор на Елена Пъневска.
Снежана Маринова за новото издание на книгата ѝ " Мозайка от миналото на Стара Загора ", чиято софийско представяне предстои: "Много теми останаха извън първото издание. Допълнихме го с 11 нови. За съжаление опожаряването на града в 1877 засяга и архивите. Оцелява само това, което е било извън града. Сега можем да обменяме с колегите дигитални копия,..
Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата:
Преводачката и журналистка Вера Балабанова е последната жена в живота на поета-символист Теодор Траянов. Тя остава с него до кончината му, въпреки че той редовно я води на гроба на голямата си любов, актрисата Дора Дюстабанова, и казва че иска да бъде положен до нея. Писателят признава пред своята Вера: „Не съм носил добро на жените, не съм…“..
От двора на БНР търсим 10 градски съкровища в интерактивната градска игра. Трудни ли са местата, които трябва да бъдат открити? С нас е и водещата в "Легендите на София" Магдалена Гигова. Нейна е идеята участниците да си включат крачкомерите и да не тичат, за да не се объркат с участниците в маратона.
Отличителна черта на най-стария музикален фестивал у нас – „Варненско лято“ е международния симпозиум , който за шеста поредна година събира изтъкнати европейски музиколози в морската ни столица със специално подготвени доклади. Досегашният път на темите, провокирали създаването на доклади минава през теми като „ Творческият процес през погледа..
В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..
Преди седмица жителите на Белица излязоха на протест заради състоянието на пътищата в района. Пътната отсечка с дължина над 63 км свързва Софийска с Пазарджишка област, като е и най-пряката връзка между столицата и град Панагюрище. Освен това пътят свързва няколко села в района с по-големите населени места. По думите на шофьори и живеещи..