Въпреки исканията за помощ и компенсации за колегията още през юни 2021 г., до този момент от „Обединени лицензирани български екскурзоводи“ (ОЛБЕ) не отчитат съществени стъпки.
Получили са обещания за предложената „туристическа полиция“, но проблемът от липсата на работа и на финанси остава, разясни пред Радио София Радослава Панайоту:
„Ако един екскурзовод започне друга работа, той няма възможност да упражнява основната си професия, губи се като специалист.“
В началото на пандемията според националния туристически регистър екскурзоводите са били малко над 1400, днес са почти 1560. Панайоту обяснява този факт с осъзната промяна в бранша и излизане на част от хората от сивия сектор – при наличието на туристическа полиция нелегалните, нерегистрираните ще бъдат санкционирани.
От ОЛБЕ са изпратили писмо до министъра на туризма и до премиера на България, в което излагат актуалните си проблеми.
„Във второто служебно правителство бяха гласувани 4 млн. лева целева помощ за нашата гилдия, но поради забавяне тези средства ги изгубихме и бяха върнати“, посочи Пламен Стефанов,екскурзовод с 35 години стаж. – „Трета година нямаме една стотинка финансова помощ.“
Той потвърди, че специалисти с квалификация и дългогодишен опит са си намерили друга, по-добре заплатена работа и секторът скоро може да усети глад за екскурзоводи.
Отговор на писмо си организацията ОЛБЕ е получила на осмия ден и от кабинета на министър-председателя отново ги прехвърлят към финансовото ведомство.
„Този филм сме го гледали и преди. Така проблемът няма да се реши“, убеден и Стефанов.
Чуйте целия разговор на Елена Пъневска.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..