Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По подробния устройствен план зелените площи в жк. "Дружба" остават

Снимка: Район „Искър“

За застрояването на квартал "Дружба", както и застрашени ли са свободните зелени площи, в ефира на Радио София говориха главният архитект на район "Искър" Теодора Донкова, както и кметът на района Ивайло Цеков.

"По подробния устройствен план зелените площи остават. Да, предвидени са и нови застроявания, но те са в нови площи, които не влизат в междублоковите пространства и които даже са предвидени в плановете от 80-те години", заяви арх. Теодора Донкова.

По казуса за бл. 82 от жк. "Дружба- 1", при който в близост до блока ще се строи друг, арх. Донкова каза, че има предвидено строителство по подробния устройствен план, но е била предприета кампания по информиране, както на живущите, така и на домоуправителите.


Тя поясни, че голяма част от реституираните имоти са били предвидени за застрояване. В последствие във връзка с гражданска инициатива, както и на администрацията, се освобождават всички междублокови пространства от такъв вид застрояване.

"По стария план, който е от 80-те години там също е бил предвиден блок", каза Донкова.

Относно санирането на жилищните сгради в района на летището, Донкова спомена, че е имало антикампания на програмата. "Имаше хора, които обикаляха и казваха: "Ще ви вземат жилищата, не се включвайте", но сега, когато се реализира и мина време и хората установиха, че няма такова нещо и няма държавата да им вземе жилищата, има страшно голям интерес", сподели тя и добави, че за момента обаче няма информация за нова програма.

По темата за недостига на детски градини в ефира на Радио София се включи кметът на район "Искър" Ивайло Цеков. Той каза, че трудно може да се догони ръста на нови сгради и броя на млади хора с деца, но в последните 10 години са изградени нови корпуси в повечето от съществуващите вече детски градини, както и, че за периода от 7-8 години са открити 15 нови групи.

По думите на кмета, за съжаление частните инвеститори строят офиси, жилищни сгради и такива за обществено обслужване, но към настоящия момент никой не е изградил нова детска градина.

Той каза, че има три терена, които още по времето на социализма са предвидени за детски градини, но за съжаление в голямата си част те са възстановени частни собствености и за тях се водят дела за отчуждаване, част от които още не са приключили.

Ивайло Цеков, кмет на район

Относно поддръжката на зелените площи, Цеков каза: "Стараем се и смятам, че през годините постигаме все по-добри и по-добри резултати по отношение на поддържането на зелените площи". Другият проблем според него е наличието на много автомобили.

Част от решението по думите му е поставянето на кашпи, както и участието на хората по програми от СО, като "Зелена София". Също така, по програмите Столична община е осигурила материали, с които гражданите сами със собствени усилия да облагородяват общите пространства.

Цеков коментира и изграждането на т. нар. "Парк на таралежите" в кв. "Дружба- 2". "Добрите намерения, са завършили като реакции и като действия от страна на общината", каза той и допълни, че тези терени са предвидени за озеленяване в режим на ТГО, но процедурата е бавна, понеже се засягат противоположни интереси.

Връщайки се на темата за паркирането и улиците, Ивайло Цеков каза, че в последните години се е увеличила кратността на почистването на улиците в кв. "Дружба", като има миене и на вътрешнокварталните улици.

"За добро или за лошо кварталът ни е не само от жилищни сгради. За съжаление една улица разделя промишлената зона от жилищната зона", заяви той и добави, че това е основен проблем не само за почистването.

Освен това той каза, че безстопанствените кучета са отговорност на хората, които ги пускат и че от началото на годината са подадени пет сигнала от които четири кучета са прибрани в приют.

По отношение на осветлението Цеков сподели, че "Със сигурност имаме доста повече осветление, отколкото преди години. Със сигурност има и места, в които ще трябва да изградим".

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36