Възложихме прекалено големи очаквания на това правителство, но когато се управлява в коалиция е трудно. Освен това му се стовари енергийната криза, засегнала цяла Европа. Очакваме по-скоро бързи резултати от новото управление, отколкото анализ. Затова и ставаме свидетели на реакции както от страна на президента, така и на голяма част от българското общество.
Това коментира пред Радио София политологът Иван Начев.
По думите му данните показват, че търсенето на енергоносители е повишено в цяла Европа заради възстановяването на икономиките след пиковете на пандемията. В България обаче не се обръща внимание на обективните фактори като обяснение за поскъпването на тока и горивата. А страната ни е силно зависима от външни енергийни ресурси. В същото време не отговаряме напълно на европейските изисквания за либерализиране на пазара в този сектор. Всъщност най-ниските цени на електроенергията идва от ВЕИ (възобновяемите енергийни източници) и от АЕЦ.
Абсурдно е да се твърди, че „зелената сделка“ в ЕС е виновна за поскъпването на електроенергията.
Страдаме от два монопола – от НЕК и от „Булгаргаз“.
Според Начев при всички досегашни управления не е имало желание да се разреши този въпрос и зависимостта от Русия е нараствала до този размер (90% от газта получаваме оттам). По отношение за АЕЦ Белене досега България е била непоследователна в намеренията си.
С течение на времето в управляващата коалиция ще се появяват все повече предизвикателства и поводи за разногласия.
Дори и за субективен анализ на ставащото у нас трябва да отчетем глобалните тенденции и проблеми.
Проведеният през седмицата Консултативен съвет за национална сигурност показа желанието на президента Радев да постави за обсъждане въпросът за модернизация на армията, предвид многото кризи, с които е обградена Европа.
Сред прибързаните и погрешни ходове на управляващите Начев посочи част от структурните реформи, които създават напрежение в администрацията.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..