Хибридната война с участието на дигиталните канали и платформи не спря нито за ден през целия период на Covid пандемията, но през последните дни форматът е невиждан, нещата излизат извън контрол. Можеше като общество и дори като институции да се предприемат някои мерки, за да не се стига дотук.
Това коментира пред Радио София Жюстин Томс, специалист по онлайн медии.
„Хибридната война вирее на почвата на неосведоменост, благодарение на липсата на медийна грамотност у хората. От редица демократични държави се правят опити да се наложат конкретни изисквания спрямо големите платформи – Фейсбук и другите социални мрежи, за да могат те технологично да отсяват тролове и неистински акаунти и т.н. Не можем обаче да разчитаме за всичко на технологиите.“
По думите ѝ националните и други големи медии са достатъчно отговорни да не разпространяват лъжлива информация. Но има хора, които свикнаха да изразяват мнения – често пъти крайни или поляризирани, с което утвърждават разделението и в обществото. „Разсприятеляваме“ хора, с които не сме на едно мнение и чуваме все по-кънтяща (и само) нашата собствена позиция, без да изпитваме нужда да научим и друга.
„Това е опасно явление, което може да доведе до пълно скъсване с реалността.“
Според Томс социалните медии налагат промени в обществото.
„Това може да се промени едва когато обществото догони технологиите.
Когато медийната грамотност се изучава още от предучилищна възраст. Когато обществото определи ценностите си и ги отстоява целенасочено.“
Не бива да отричаме социалните медии – те имат и достойнства, но трябва да се отнасяме отговорно към тях, подчерта още Жюстин Томс.
С нея разговаря Антония Каменичка.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..