В края на февруари т.г. беше публикуван доклад „Европейски градове и региони на бъдещето 2022/23 г.” от световното издание на „fDi intelligence“ на „Financial Times“. В документа освен големите западни градове попадат и такива от Източна Европа, включително София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе.
Докладът класира градовете в класация от 10 места, като някои от българските попадат на челните места.
София заема второ място в класацията fDI strategy, трето място в категория „Човешки капитал и начин на живот” и е на седмо място по благоприятни условия за бизнеса.
Една от най-значимите класации, в които попада столицата ни, е cost effectiveness. София е определена като един от основните градове от европейските региони, а останалите български селища са определени като малки градове и региони.
По темата коментира гостът на Радио София Любомир Дацов - икономист, бивш заместник-министър на финансите и бивш общински съветник към Столичната община.
Според Дацов чуждите инвестиции са сравнително малко в Европа, в това число и България. Това обяснява защо Европа като континент в много отношения (особено в технологично) не е водеща. Според него има много неща, които трябва да бъдат променени, за да стигне средното световно ниво.
В Европа през последните години се концентрира и модернизира автомобилната индустрия, има износ на фирми и у нас това се почувства. В останалите сфери инвестициите, които се правят, са на базата на реинвестиране на печалбата на вече влезли фирми.
България сравнително малко привлича нови инвестиции, защото има много проблеми пред чуждестранните инвеститори, посочи Любомир Дацов. Но като цяло страната разполага с поле за възможности и целенасочена политика, която развива условията у нас.
„България „блести” в областта cost effectiveness, колко е ефективен стандартът и начинът на живот.
Продължавам да смятам, че най-доброто, което трябва да правим, е да привличаме всякакъв вид инвестиции и всеки един инвеститор, независимо малък или голям, във високо иновативен или трудово интензивен сектор. Трябва да е добре дошъл и да има възможност да работи и прави печалба в България” - коментира финансистът.
Докладът „Европейски градове и региони на бъдещето 2022/23 г.” от световното издание на „fDi intelligence“ на „Financial Times“ и тази година включи български градове в категориите си за центрове, потенциално подходящи за инвестиционни решения. Занимава се с изследване като цяло на инвестициите - не само в Европа, а в света. Поставя акцент върху зелените инвестиции, които стават все повече. В доклада се споменава, че освен във Великобритания, Германия и Испания, започва да има такива инвестиции в Полша, Гърция и Румъния.
Но когато говорим за инвестиции в България е важно да споменем IT сектора. Според Георги Пенев, директор на Българската финтех асоциация, там са голямата част от инвестициите:
„Това, което виждаме от доклада е, че България е една от най-добрите държави, конкретно София град, където можеш да развиваш инвестиции, това е най-ефикасно да го направиш от нашата територия. Под ефикасно се разбира, колко струва да отвориш компания, да оперираш от територията на България, да изнесеш продукцията си навън. Това е свързано, разбира се, с минималната заплата в страната, която е една от най-ниските в Европейския съюз и въобще в Европа.”
Според Пенев, в условията на войната можем да очакваме Минск и Киев, които също са в класациите със София, да слязат надолу в тази таблица или не се знае дали въобще ще останат в нея.
„Може би се отваря един вакуум и възможност за България, колкото и неприятно да звучи и трябва да се възползваме.”
Специалистът каза още, че има 45 чуждестранни финтех компании в страната ни и би било трудно да си създадем тук сами, но е хубаво че българи работят в тях, а след това напускат и правят собствени компании или пък се вливат в български такива. Но е положително, защото като цяло развиват българската икономика.
„Много е трудно времето за инвестиции. Виждам все по-малко хора да инвестират, още по-малко - да инвестират в компании, а това търсим тук, в България. С оглед на това, че чуждестранни инвестиции от региона на Украйна се изтеглят и търсят ново място, можем да се надяваме, че се отварят нови възможности за България.“
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..