Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът Владимир Георгиев:

В Самоков в 18.00 ч. от гроба на Паисий ще потегли празнично шествие

За проблемите и плановете в общината говорим в днешното мобилно студио на Радио София

Снимка: samokov.bg

На днешния национален празник в Самоков в 18.00 ч. от църквата “Свети Николай Мирликийски” ще потегли празничното шествие през Историческата зона на града до Паметника на опълченците, където ще бъдат поднесени цветя.

Това съобщи пред Радио София кметът на общината Владимир Георгиев.

Той припомни, че в Самоков цялата 2022 година преминава под ознаменуването на 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски и именно от неговия гроб ще започне шествието.

Мобилното студио на Радио София гостува в града точно на 3 март.

Кметът обясни как в общината се справят с обилния сняг тази зима и припомни, че през последните години има ограничено постъпване на туристически данък в общинския бюджет, а освен Covid пандемията затрудненията са свързани и с поскъпването на електроенергията и горивата – Боровец е изцяло газифициран.

„А заради съгражданите, не можем да си позволим да вдигаме данъците“, уточни Георгиев.

Кметът на Самоков Владимир Георгиев говори пред Божидар Янев

В центъра на Самоков е въведена синя зона за паркиране и със сърбаните средства се изграждат паркоместа, облагородяват се градски пространства и инфраструктурата. За последните 11 години автомобилите в града са се увеличили от 10 хиляди до 23 хиляди.

На общественото обсъждане на програмата за управление на отпадъците не е имало голям интерес, но „ние си имаме критики“, предстои и общинският съвет да одобри предвиденото в нея, каза още Владимир Георгиев.

В общината през зимния туристически сезон успяват да сепарират 60% от отпадъците, което си е постижение. През лятото обаче процентите са едва 10. Планира се по селата да се поставят контейнери за зелени отпадъци.

„Имаме си Център за управление на отпадъците, общинска собственост. Предприятието работи със сепарираща линия, с компостиране. През миналата година рекултивирахме и старото депо“, допълни кметът.

Общината мисли и за вертикалната планировка, както и за облагородяване на междублоковите пространства с детски площадки, беседки и по-добри подходи към жилищните входове.

Пазарът на града също предстои да бъде променен. Той трябва да бъде покрит. Ще има и дюкянчета, и обособена част за фермери, както и кооперативен пазар.

Очакват се идейни виждания.

Освен това пътищата също изискват по-добра поддръжка.

„Всяка година заделяме по 1,5-2 млн. лева за асфалтиране и осъзнаваме, че това не се усеща“, каза още Владимир Георгиев.

Очаква се цялостната рехабилитация и на пътя София-Самоков.

Чуйте целия разговор на Божидар Янев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36