Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Умни решения за градовете в полза на околната среда

Снимка: Радио София

Ива Хинкова и Светослав Матеев са основатели на start up компанията „Senstate“ в Габрово. За малко повече от година, те станаха един от основните партньори на “Innovation explorer”. Отдали са се на намиране на решения за умни градове и мониторинг на околната среда.

„Съзряхме, че това е огромна индустрия, огромен пазар, който тепърва ще се развива. Ние, в Габрово, имаме целия нужен фундамент да развием там технологии, да развием продукти и решения с висока добавена стойност. Целият екип на фирмата се състои от млади хора, които сме решили да останем в България. Ние се обединихме около тази кауза, привлякохме Техническия университет и други партньори на местно ниво и създадохме този проект“, разказа в студиото на Радио София Светослав Матеев.

Ива Хинкова добави, че имат късмет да живеят на място в чист въздух и околна среда, какъвто град е Габрово.

„Има доста млади хора, които се завръщат в града и имат желание да се занимават с актуални теми, като чистотата на въздуха и околната среда. Затова доста добре потръгна нашата идея“, разказа Ива Хинкова.

За да бъдат успешни, те следят какво се случва в големите градове, в световен план, откъдето заимстват добрите практики и ги прилагат на местно ниво, с технологии, развити в България.

За да има адекватни решения е необходимо първо да са ясни данните за околната среда, в дадено населено място, казват иноваторите.

„Ние измерваме данните със специализирани устройства, които сме проектирали – много висок клас, съвременни и модерни. Ние успяваме да измерим тези компоненти на околната среда в реално време. Предаваме ги до облачни системи и ги свеждаме до знанието на еколозите в една община, на екипите, които отговарят за околната среда“, каза Светослав Матеев.

В Габрово вече има над 10 подобни устройства, които покриват всички ключови локации в града.

Една от целите, които си поставят е да има подобни устройства в повече училища, а идеята е да постигнат и високо въздействие в обществото.

„Нашата главна цел е да поправим баланса между хората и планетата. Ние сме разработили технология, която предава данните в реално време, позиционира ги по интерактивен начин върху големи дисплеи в училищата и това създава много сериозна ангажираност и в децата, и в родителите“, допълни Светослав Матеев.

Селектирани са и над 200 факта за околната среда, които се излъчват на мониторите в училищата, а децата научават факти за природата.

Решенията за умни градове достигат и до въвеждането на умни контейнери за боклук, а целта е да се оптимизира сметоизвозването и сметосъбирането в градовете.

„Доста от съдовете за отпадъци стоят отворени в момента, препълват се и замърсяват околната среда. Понякога се извозват два-три дни след това. Идеята е да се направят нови кофи, които да са умни, т.е. да се оборудват с множество сензори, които да подават информация на съответните органи на реда какво е нивото на запълняемост в тези съдове“, каза Ива Хинкова.

Контейнерите ще бъдат за разделно събиране на отпадъци, а всеки ще може да отваря само с определена карта.

Амбицията на start up компанията е до края на тази година да започнат да разширяват дейността си и на други пазари.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00