Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неуправлема космическа ракета се сблъсква с лунната повърхност

Тихомир Димитров в контролната зала на мисиите „Аполо“ в космическия център Джонсън, Хюстън, Тексас, САЩ.
Снимка: личен архив

На 04.03.2022 г. в 14:25 ч. българско време се очаква сблъсък на изпусната от управление ракета в лунната повърхност. По темата в ефира на Радио София говори Тихомир Димитров, който отскоро следва Космическо инженерство в Холандия. Той е и основател на "Space Academy", като прилага пряко идеите в ръководената от него космическа академия за деца.

По думите му, според учените от НАСА и Европейската космическа агенция, орбитите на т. нар. "космически отпадъци", било то космически апарати или части от тях са прогнозирани с много голяма точност и е сигурно, че този сблъсък ще се случи.

Димитров заяви, че катастрофични последици от това не могат да се очакват , защото една ракета е само няколко стотици тона, а Луната е много по-тежка и поради това няма да има директни последствия, като изместване на орбитата, или нещо друго.

Той каза още, че ако в ракетата има остатъчно гориво би следвало да се получи взрив, който обаче няма да е зрелищен, понеже на Луната липсва атмосфера, а освен това той ще бъде и на нейната обратна страна. По думите му, кратерът, който ще се образува би бил видим само от космическите апарати, които са в орбита.

На въпроса за съществуващите спекулации чия е ракетата, Димитров каза:

"Аз самият съм изненадан, че има противоречия и не се знае на кого точно е", като повтори, че траекториите на космическите боклуци са много добре известни, прогнозирани и контролирани до такава степен, че "нарочно се ориентират в конкретни орбити, които се казват "гробищни орбити" и те могат да стоят десетки и стотици хиляди години в такива орбити, без да притесняват никой. Но тук явно става въпрос за нещо извънредно".

По негови предположения, това може да е част от ракета носител, която е транспортирала модули за китайската космическа станция, строена от Китайската космическа агенция. Кратерът, който ще се образува, по думите на Димитров, се очаква да бъде около 20 метра и няма да представлява интерес от научна гледна точка.

Освен това той каза, че "Големите космически агенции винаги вземат много на сериозно замърсяването на космоса от земни организми и обратното". Също добави, че в последните 60-70 години от космическата индустрия, която имаме, на Луната са падали много космически боклуци, но тъй като там няма атмосфера няма опасност за биологично замърсяване.

Димитров поясни, че в орбита около Земята има различни по размер предмети, които летят с много висока скорост от порядъка на 30 хил. километра в час. Те представляват голяма опасност за модулите на космическите станции и за това грижата за тези отломки се поема от наземните екипи.

Относно "Space Аcademy", Тихомир Димитров сподели, че въпреки трудностите в последните години се разработват много програми, поддържат се връзки с много частни училища предимно в столицата, предлагат се занятия в детски градини, като целта на академията е да се даде космическо образование на децата, както и вдъхновение.

"Аз мисля, че някои от децата, които идват при нас биха могли да станат дори астронавти", каза Димитров.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15