Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неуправлема космическа ракета се сблъсква с лунната повърхност

Тихомир Димитров в контролната зала на мисиите „Аполо“ в космическия център Джонсън, Хюстън, Тексас, САЩ.
Снимка: личен архив

На 04.03.2022 г. в 14:25 ч. българско време се очаква сблъсък на изпусната от управление ракета в лунната повърхност. По темата в ефира на Радио София говори Тихомир Димитров, който отскоро следва Космическо инженерство в Холандия. Той е и основател на "Space Academy", като прилага пряко идеите в ръководената от него космическа академия за деца.

По думите му, според учените от НАСА и Европейската космическа агенция, орбитите на т. нар. "космически отпадъци", било то космически апарати или части от тях са прогнозирани с много голяма точност и е сигурно, че този сблъсък ще се случи.

Димитров заяви, че катастрофични последици от това не могат да се очакват , защото една ракета е само няколко стотици тона, а Луната е много по-тежка и поради това няма да има директни последствия, като изместване на орбитата, или нещо друго.

Той каза още, че ако в ракетата има остатъчно гориво би следвало да се получи взрив, който обаче няма да е зрелищен, понеже на Луната липсва атмосфера, а освен това той ще бъде и на нейната обратна страна. По думите му, кратерът, който ще се образува би бил видим само от космическите апарати, които са в орбита.

На въпроса за съществуващите спекулации чия е ракетата, Димитров каза:

"Аз самият съм изненадан, че има противоречия и не се знае на кого точно е", като повтори, че траекториите на космическите боклуци са много добре известни, прогнозирани и контролирани до такава степен, че "нарочно се ориентират в конкретни орбити, които се казват "гробищни орбити" и те могат да стоят десетки и стотици хиляди години в такива орбити, без да притесняват никой. Но тук явно става въпрос за нещо извънредно".

По негови предположения, това може да е част от ракета носител, която е транспортирала модули за китайската космическа станция, строена от Китайската космическа агенция. Кратерът, който ще се образува, по думите на Димитров, се очаква да бъде около 20 метра и няма да представлява интерес от научна гледна точка.

Освен това той каза, че "Големите космически агенции винаги вземат много на сериозно замърсяването на космоса от земни организми и обратното". Също добави, че в последните 60-70 години от космическата индустрия, която имаме, на Луната са падали много космически боклуци, но тъй като там няма атмосфера няма опасност за биологично замърсяване.

Димитров поясни, че в орбита около Земята има различни по размер предмети, които летят с много висока скорост от порядъка на 30 хил. километра в час. Те представляват голяма опасност за модулите на космическите станции и за това грижата за тези отломки се поема от наземните екипи.

Относно "Space Аcademy", Тихомир Димитров сподели, че въпреки трудностите в последните години се разработват много програми, поддържат се връзки с много частни училища предимно в столицата, предлагат се занятия в детски градини, като целта на академията е да се даде космическо образование на децата, както и вдъхновение.

"Аз мисля, че някои от децата, които идват при нас биха могли да станат дори астронавти", каза Димитров.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

29 юни - Национален ден на безопасността на движението по пътищата

На 29 юни 2024 г. (събота) ще бъде отбелязан Националният ден на безопасността на движението по пътищата. Предвидени са близо 30 различни демонстрации, игри, викторини с награди и запомнящи се преживявания. Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" (ДАБДП) заедно с институции и организации партньори отбелязва датата с фестивал,..

публикувано на 26.06.24 в 15:47

София е домакин на 13-ото издание на Балканския винен фестивал

От 27 до 29 юни, София се превръща в Балканска столица на виното. 13-ото издание на Балканския винен фестивал ще посрещне гости в специално изграденото винено градче пред Националния дворец на културата. Посетителите ще имат възможност да дегустират хиляди вина от Балканския регион, включително наградените по време на престижния винен..

публикувано на 26.06.24 в 15:25

Пътешествие през смеха към чувствата в комедията "Ако извикаш нощем с всичка сила"

Димитър Коцев - Шошо е режисьор на комедийната театрална постановка "Ако извикаш нощем с всичка сила". Пиесата е с участието на Александра Сърчаджиева и Петър Антонов по текст на Яна Борисова, а музиката е на Милен Кукошаров. Сценографията и костюмите са дело на Елис Вели. Премиерата на представлението ще бъде на 1 юли 2024 г. на Открита..

публикувано на 26.06.24 в 14:35

Силата на жените в новата изложба на Елина Кешишева - “Контакт”

На 1 юли, в централната софийска галерия ONE ще бъде открита изложбата “Контакт”, посветена на Жените Survivors. Автор е изтъкнатата фотографка Елина Кешишева, която представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от слабо в силно състояние, предавайки тази сила чрез контакт с хората около себе..

публикувано на 26.06.24 в 13:55

България е включена в световното юбилейно турне на "Огънят на Анадола"

Едно от атрактивните арт събития, които ще завладеят откритите летни сцени у нас в първите дни на август, е спектакълът “Огънят на Анадола“. Артистите от трупата на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган ще проведат в страната ни серия от спектакли с най-дълго играното шоу в света, което навършва 25 години. Световните медии..

публикувано на 26.06.24 в 13:13

Втори форум за кирилицата връща авторитета на българистиката по света

Над 30 учени от 12 европейски държави пристигат в София за участие в Международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност" . Той ще се открие в НДК на 27 юни по инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, с подкрепата на Министерството на образованието и науката и на Националната научна програма "За развитие и..

публикувано на 26.06.24 в 12:55
Автор: Мартина Вачева

Петима млади български художници представят общата изложба "Срам и вина“

Петима млади български художници се събират за обща изложба в галерия "Васка Емануилова". "Срам и вина“ може да бъде видяна от 25.06 до 6.09.24 г. В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова и Радостин Седевчев. Творбите на младите артисти разкриват какво предизвиква у тях чувство за срам и усещане за вина...

публикувано на 26.06.24 в 12:28