Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ценно минало от страниците на българското кино оживява в изложба

Снимка: Галерия "Synthesis"

Галерия "Synthesis" и Българската национална филмотека представят изложбата "Звезди на българското кино". На нея ще могат да се видят около 60 фотографии, предимно с портрети на любими български актьори от съхраняваните в архива на БНФ фотографски негативи от филмови продукции.

Колекцията включва снимки на актьори, като Апостол Карамитев, Невена Коканова, Стефан Данаилов, Георги Парцалев, Георги Георгиев-Гец и много други, подбрани от периода 1956-1972 г., който е много ползотворен за нашето кино.

"Те са избрани от куратора на изложбата фотографът Калин Руйчев, селекцията е негова. Той ги сканира, дигитализира и обработи всичките тези снимки, които ние притежаваме в колекцията на филмотеката", каза Росен Спасов, филмов експерт в Българската национална филмотека.

По думите му, самите ленти се пазят и показват във Филмотечно кино "Одеон", където всяка седмица в неговата програма фигурира поне по едно архивно българско заглавие. Освен това, Спасов сподели, че се съхранява голям нефилмов фонд под формата на негативи, фотоси, документи, плакати и т. н.

8 имена на стари наши продукции ще присъстват в съпътстващата програма на изложбата, като от всяко едно от тях има снимка, която ще може да се види в галерията, така че двете неща да може да кореспондират, сподели Спасов.

"Това се случи на улицата", " Тютюн", " Смърт няма", " Понеделник сутрин", " Шибил", "Осмият" и " Петимата от Моби Дик" са заглавията, фигуриращи в програмата на кино ,"Одеон".

Изложбата ще продължи до 30.04.2022 г.

Още подробности за нея можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00