"Тази година решихме да направим дискусия за един много наболял за България проблем, с който ние като общество и като институции не успяваме да се справим все-още - домашното насилие", каза Калина Върбанова от Бюрото на ЕП в България.
По думите й, това насилие ескалира по време на пандемията, като то не е характерно само у нас, но и за Европа. Тя каза още, че предстои обществено обсъждане на българския законопроект за защита от домашното насилие.
Върбанова сподели, че ще бъде изградена мрежа за обмен на добри практики между страните членки на ЕС за предотвратяване на насилието срещу жени. По думите й, в първата част на събитието ще бъдат набелязани какви политики и стратегии се прилагат в Европа в тази област и какви законодателни и незаконодателни мерки се предвиждат за превенция на този тип насилие.
Във втория панел участниците ще хвърлят светлина върху проблема с домашното насилие на местна почва, като ще откроят по-важните законодателни, институционални и процедурни проблеми, с които се сблъскват жертвите, и ще обсъдят начините за решаването им.
По въпроса за проучването на Евробарометър за положението на жените по време на пандемията, Върбанова каза:
"Резултатите от проучването потвърждават това, което вече знаем, че пандемията от ковид е засегнала непропорционално жените и момичетата по множество начини. От нарасналите задължения по грижата за близки, през по-голямата несигурност в работата, до увеличеното насилие".
По темата се включи и Петър Витанов, член на Европейския парламент (С&Д).
Той каза, че войната е още един елемент, който влошава състоянието на жените. По думите му, от доклад на Евробарометър са определени няколко ключови мерки. Това са: улесняването на подаване на сигнали за насилие, увеличаването на възможностите на жените да търсят помощ чрез гореща телефонна линия, повишаване на осведомеността на полицията и съдебната система, намаляване разликата в доходите между мъжете и жените.
Според Витанов, в България трябва да се предприемат мерки, които вече действат в ЕС, като на първо време да се изготвят стратегии свързани с борба с трафика и сексуалната експлоатация на жени и деца. Освен това той сподели, че трябва да се направят промени в Закона за защита от домашно насилие, и че:
"Всяка една уважаваща себе си държава трябва да се грижи за своите граждани ".
Дискусията ще се проведе на 11.03.2022 г. от 10:30 до 12:00 ч. на фейсбук страницата на Бюрото на Европейския парламент в София, като всеки ще има възможност да задава въпроси в чата.
Още подробности за нея можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..