Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Дигитална трансформация-умните градове“ – дискусия на Радио София в София Тех Парк по проекта „Нашата Европа“

Първата дискусия на Радио София от проекта „Нашата Европа“ на БНР се осъществява с подкрепата на Европейския парламент в рамките на инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“

Снимка: Радио София

Първата дискусия на Радио София от проекта „Нашата Европа“ на БНР, който се осъществява с подкрепата на Европейския парламент в рамките на инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“ се провежда от 10.00 часа, в София Тех Парк, зала The Venue, сграда „Инкубатор“. Темата на дискусията е „Дигитална трансформация-умните градове“.

Най-специалното в София Тех Парк са хората, каза в мобилното студио на Радио София, което тази сутрин беше разположено в сграда „Инкубатор“ изпълнителният директор на София Тех Парк Тодор Младенов.

„Всички тези хора, които работят и развиват иновативни, съвременни и конкурентноспособни продукти. Тези, които се заминават с научна дейност. Това са най-важните и най-хубавите неща, които се случват в София Тех Парк“, добави Тодор Младенов.

По думите му, въпреки кризата, българските компании успяват да бъдат стабилни в това, което правят.

По отношение на образованието, София Тех Парк и Научният център за тийнейджъри е може би, най-доброто място не само в България, но в цяла Централна и Източна Европа, каза Васил Караиванов, председател на Управителния съвет на София Тех Парк.

Друго голямо постижение е суперкомпютъра, който е най-големият в Централна и Източна Европа към този момент.

„Съвсем скоро започва Инкубационната ни програма с технологии на Церн, ние сме партньори и ще направим бизнес инкубатор, в който екипи или стартиращи компании могат да кандидатстват за разработването на продукти и услуги с технологии на Церн. Това е нещо регионално, не е само за България“, каза Васил Караиванов.

Той добави, че лабораторният комплекс се управлява от консорциум от Софийския университет, Техническия университет и София Тех Парк.

„Всяка лаборатория е асоциирана към някой от университетите. Също така някои от лабораториите се управляват от хора от БАН. Науката наистина е тук, но тук целта не е на фундаменталната наука, а фундаменталната наука да стане приложна, за да може да се обърне в продукти и услуги, които след това да бъдат предложени на обществото“, допълни Караиванов.

Амбициите на ръководството на София Тех Парк за следващите години включва развитието на Инкубационната програма.

София Тех Парк е партньор в няколко други инкубационни програми. Ще вложим много усилия точно в това да развием нашата програма. Много големи са усилията в технологичен трансфер и развитие на капацитета на лабораториите, защото всеки ден излизат нови неща. Инвестиционни проекти имаме няколко“.

Тодор Младенов и Васил Караиванов добавиха, че се очаква подобрение на цялостния облик на Парка, както и развитие на възможностите и капацитета на суперкомпютъра.

„В началото на годината стартирахме две процедури за привличане на интереси и възлагане на задачи. На нашата страница има информация“, допълниха те.

От София Тех Парк стартират привличане на образователна програма, която да покрие почти целия цикъл на обучение през живота.

Подробности можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25