Във връзка с това, в Радио София гостува д-р Алек Топов, началник на отделението по офталмология в Acibadem City Clinic Болница Токуда. Той каза, че всяка година се провежда седмица посветена на борбата с глаукомата, понеже информацията за това заболяване винаги се оказва недостатъчна.
"Глаукомата я наричаме "Тихият убиец на зрението". Защо е така? Защото пациентът не разбира, че има глаукома, ако той не отиде на очен лекар и съответно лекаря не установи това състояние", сподели д-р Топов.
Той добави, че хора на възраст над 40 години трябва веднъж годишно да провеждат профилактични прегледи при очен лекар, понеже има заболявания като глаукома и диабетна ретинопатия, за които те даже и не предполагат.
По думите на д-р Топов, в последните 10 години за лечение на глаукомата има огромен набор от медикаменти, както и че колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре е за пациента. Той добави, че за разлика от предишни години, сега офталмологията разполага с много нови апарати за диагностика.
"В хирургията има изключително много лазери, които навлязоха в лечението на глаукомата. Импланти, които спомагат при крайните фази, когато пациента се наложи ние да го лекуваме хирургично", каза д-р Топов и допълни, че другите методи са на границата между хирургията и медикаментозното лечение.
Той поясни, че това са импланти, които се поставят в окото, и които импланти представляват "депо-препарат" отделящ се дълго време, като по този начин пациентът няма нужда да си слага капки. Има и иновативни техники, които се използват за лекуването на катаракта, като например въвеждането на фемтносекундния лазер в хирургията.
Той извършва първите три стъпки от операцията и това е един вид "роботизирана хирургия" в катарактната хирургия. Освен това, по думите на д-р Топов, друга иновация са видовете импланти или изкуствени лещи.
"Махаме лещата и поставяме имплант, който дава възможност на пациента да вижда добре, както на далечно, така на средно и на близко разстояние", каза д-р Топов. Той допълни, че новите импланти не дават разсейване на светлина както старите, а и при тях има много малко противопоказания.
За иновациите в офталмологията д-р Топов сподели, че се работи върху микрочипове, които да бъдат вграждани в ретината, както и за инжектиране директно под ретината на препарат, който забавя или стопира развитието на пигментния ретинит и други вродени заболявания.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..