Документален филм за поета и музикант Димитър Воев тръгва по кината и ще привлече не само чувствителните душѝ на меломани, фенове на музиката от зората на българския ню уейв, не само почитатели на „Нова генерация“, но и на стойностната поезия, на песните с послания.
Филмът „Воев“ разказва за живота и творчеството един от най-емблематичните представители на неформалната, културна вълна в България, от края на 80-те и началото на 90-те години.
Сценаристи на филма са Неда Миланова и Валерия Стефанова-Стойкова.
Режисьор е Биляна Кирилова, а оператор - Теодор Фичев.
„Моята лична мотивация да направим този филм е в творчеството на Димитър Воев, от това, че бях фен в тийнейджърските си години. Музиката, екзистенциалните въпроси, заложени в текстовете му. Сигурна съм, че много хора са били вдъхновени от текстовете и песните“, обясни пред Радио София Валерия Стойкова, която е и продуцент на документалната лента.
За нея особено важно е било да се намери точният кино екип, за да се пресъздаде точната интерпретация като фенове. И се надява тя да отекне в съзнанието, в светоусещането и на други почитатели от публиката.
„Добре е, ако някой може да направи филм за Митко Воев. Ние с колегите и приятелите му можем да свирим музиката, и то на живо“, отбеляза Симеон Воев и разказа някои от моментите и спомените с брат си.
Димитър Воев актуален е и днес. Той е от изчезващите видове. Малко са като него. Трябва да се постараем да запазим този вид, коментира още Валерия Стойкова
Добре е да се сещаме по-често за Митко Воев и творчеството му, хората да рушат вътрешните си стени, за да израстват като личности, допълни брат му Симеон.
Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..
Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..
През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..
От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..
Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..
Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..
Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..