Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходима е трайна ангажираност за решаването на проблемите на археологическите резервати

Снимка: Кристиян Илиев

Когато говорим за археологическо наследство, сме фокусирани върху 33 резервата в страната, каза в студиото на Радио София проф. Иван Кабаков от Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. По думите му, археологическите резервати се намират в луфтове на институционалната инфраструктура на културното наследство.

„Бидейки изключителна държавна собственост по чл. 18 от Конституцията на Република България, те са изцяло на разпореждане на Министерството на културата, като титуляр на тази собственост. Когато говорим за този статут започва да тежи, тъй като Министерството на културата се намира в София, а пък повечето от обектите са в страната. Те са трайно закрепени там и трябва да получат грижа на място. Обаче на място, грижата е проблем, тъй като е необходимо да има професионална експертиза, която да е разнородна в различни области и тя да е максимално близо до обекта“, каза проф. Иван Кабаков.

По думите му, това е причината правомощията за някои от резерватите да се делигират на общините.

„Общините пробват, виждат, че това не е за тях и ги прехвърлят на музеите, а една част от резерватите не са изобщо в урбанизирана среда. Това е проблемът археологическите резервати да са в едно особено състояние на изоставеност и безстопанственост. Без разнородна експертиза, качествена в различни дейности, които изисква резервата, би трябвало да се измисли модел на управление, който е качествено различен, от това което се случва в момента“, каза проф. Иван Кабаков.

Част от решението на проблема са хората и споделеното разбиране, че има проблем, добави културологът и юрист Мартин Заимов.

Той каза още, че в България има около 1500 национални исторически обекта, а от местно значение са над 20 000.

„Сюжетът трябва добре да бъде разбран от хората, които се занимават с него, а той не е. За да се излезе от тази ситуация, трябва да делигираме на различни хора отговорността да дефинират сюжета и най-вече да приоритизират“, добави Заимов.

Обикновено приоритетите попадат върху археологическите резервати, които са в списъка на ЮНЕСКО, но трябва да бъде добавен и критерий, които да включва степен на застрашеност, каза проф. Иван Кабаков.

По думите му, липсва равновесие между отговорността и резултатите. Необходимо е всяка една от ангажираните институции с даден обект да номинира отговорно лице за самия обект.

Пари за археологическите обекти има, но няма фокус и трайна ангажираност, добави Мартин Заимов.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.06.24: Президентът връчва първи мандат за правителство

Гост в днешното предаване "Форум" беше доц. Александър Христов - комуникационен специалист и университетски преподавател, както и Иво Инджов, политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Част от обсъжданите теми бяха: Политическият сезон в страната Предстоящото връчване на първия мандат за съставяне на правителство от..

публикувано на 28.06.24 в 18:15
Елена Маркова от инициаторите на проекта

Проектът "От теб зависи" насърчава младите хора да водят по-устойчив начин на живот

С малки, но доста ефективни промени в ежедневието и начина ни на живот, можем да постигнем изключителни резултати за намаляването на вредните въздействия върху климата. Именно на тези промени залагат от сдружение "Обществен компас", насочвайки вниманието на младите хора на възраст между 15 и 29 години към проекта "От теб зависи!“, чиято цел е..

публикувано на 28.06.24 в 16:53

Застрашава ли газовият проект Neptune deep Черно море?

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 28.06.24 в 15:45

Тръмп и Байдън се изправиха в дебат

Американският президент Джо Байдън и бившия президент Доналд Тръмп се изправиха един срещу друг в дългоочаквания си първи дебат от тазгодишната предизборна кампания. Двамата се срещнаха в Атланта в опит да убедят нерешилите за кого да гласуват. Байдън като основна задача имаше да успокои избирателите и демократическата партия, да покаже, че ще има..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Програмата на фестивала "Паркът" слиза от покрива край езерото в Бизнес парка

Второто издание на фестивала "Паркът" в София предвижда разнообразна културна програма, която ще се разгърне в рамките на три дни - от 28 до 30 юни, на 3 сцени, при вход свободен, съобщиха пред БНР-Радио София организаторите от сдруженията  "Колективът" и "100 стола". Откриването е на покрива на многоетажния паркинг в Бизнес парка в жк..

публикувано на 28.06.24 в 15:20

Нови критерии за избора на ръководствата на общински дружества

През следващата седмица започват разговори между политическите формации в Столичния общински съвет (СОС) за изготвянето на нови критерии и процедури, по които ще се избират ръководствата на общинските дружества. Инициатори са от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" (Спаси София), които вече са изготвили методология, но..

публикувано на 28.06.24 в 15:05

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

публикувано на 28.06.24 в 14:13