Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация „Радостина Константинова” приема номинации за наградите за разследваща журналистика

Валерий Тодоров
Снимка: Личен архив

Фондация „Радостина Константинова” очаква предложения за годишните си награди в най-тежкия жанр – разследваща журналистика, обяви в ефира на Радио София Валерий Тодоров, бивш генерален директор на БНР и член на журито.

Фондацията иска да насърчи усилията на медии и професионалисти в трудния и отговорен жанр на качествената журналистика

Досега призове са получавали едни от най-ярките имена в тази професия, сред които Генка Шикерова, Миролюба Бенатова, Иван Георгиев и други.

„През последните години журналистиката става по-разнообразна като жанрове, но се засилва присъствието на развлекателните, като значим принос в това отношение дават телевизиите. За съжаление не са много от младите и по-опитните журналисти, които избират да правят разследвания“, отбеляза Тодоров.

Въпреки това, през миналата година е имало 27 изключително силни номинации.

Жанрът е труден, защото изисква много добра подготовка, търпение, обективност, познаване на проблемите, умение да се работи с факти и образен език.

Според Валерий Тодоров силната школа в радиожурналистиката като че ли започва да отслабва:

„Това, че 5-6 ярки имена продължават да поддържат духа и добрите впечатления, не може да замъгли случващото се – липсата на приемственост, на висок стандарт, на специализация, появата на обслужващата журналистика, пропуски в езиковата и правоговорна култура.“

Чуйте повече по темата от разговора на Божидар Янев.

  • Фондация „Радостина Константинова” е основана през 2011 година. Носи името на журналистката, основател на Пресгрупа „168 часа“.
    Всяка година на 11 май фондацията връчва тържествено годишната си награда за разследваща журналистика. Авторитетно жури от утвърдени български журналисти разглежда предложенията и определя името на най-достойния за тази награда.

  • Голямата награда за разследваща журналистика (с плакет на скулптора Георги Чапкънов) ще получи журналист или екип, провел обективно, задълбочено, професионално защитено и получило широк обществен отзвук разследване.

  • През годините са журирали (и журират) професионалисти с име като Люба Ризова, Светла Петрова, Лили Маринкова, Къдринка Къдринова, Михаил Вешим, Добрина Чешмеджиева, Иван Бакалов, Милко Петров, Стойко Тонев.

  • Фондацията дава и стипендия във Факултета по журналистика, изпраща на стаж млад журналист в чужбина

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46