Известният телевизионен и филмов сценарист, комедиант и член на „Монти Пайтън“ Майкъл Палин от години се е отдал на пътешествия, които умело описва. Преди повече от 30 години той се появява като водещ в серия от документални филми за пътувания по света, продуцирани от ББС.
От 2009 г. до 2012 г. той е президент на Кралското географско дружество.
През 2013 г. получава наградата на BAFTA за цялостно творчество, а през 2019 г. е удостоен с рицарско звание.
След „Нова Европа“, „Сахара“, „Около света за 80 дни“ и „По стъпките на Хемингуей“, издателство „Вакон“ зарадва почитателите на пътеписите и на Палин с ново негово заглавие - „Дневник от Северна Корея“.
„Стилът на Майкъл Палин е приятен, характерен, с британско чувство за хумор. Разказва за нещата, които го впечатляват и вълнуват, и то така, че на всеки читател да му се прииска да отиде на описваното място“, отбеляза пред Радио София Елеонора Гаджева, главен редактор на издателството.
Авторът посещава Северна Корея за две седмици през 2018 година.
Пътешествието му е изпълнено с ярки контрасти: от лъскавата и модерна столица Пхенян с нейните триумфални арки и внушителни статуи до провинцията, където животът през последните десетилетия сякаш е спрял.
Палин е допуснат в страната с ограничен брой средства за документиране и малък екип. В синьото си тефтерче записва подробно срещите си, разговорите, които провежда, посетените места. И всъщност записаното в бележника става основата на книгата, обясни още Гаджева:
„Докато четях книгата, имах чувството, че през цялото време екипът е в сценарий, строго режисиран от придружаващите го.“
Държавните власти са давали разрешение за всеки заснет кадър.
Въпреки всички рестрикции, Майкъл Палин успява да представи страната. Стараел се е да остане безпристрастен, с поглед на пътешественик, а не като търсач на елементи на диктатура, например.
Два опита за измами от румънски граждани са направени на автомагистрала "Струма“, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Перник. Чужденците спирали автомобилите си в аварийната лента и под предлог, че са закъсали, спирали български коли за помощ. Двата опита за измама са от края на миналата и началото на тази седмица. Те са останали недовършени, като при..
Изследването "Бизнес барометър 2024-2025", което УНСС днес представи, цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда. От старта през 1999 до 2011 г. са изпълнени предходните 12 вълни на проекта. Във..
Връзката на България с близки съседни държави на Балканския полуостров е темата на новооткритата изложба в Националния исторически музей "През призмата на границите“. Експозицията изследва границите между България, Гърция и Турция чрез изкуство и търси дискусията между различни европейски страни. Понастоящем това е нейният втори епизод, първият се..
На 10 април, в кино "Одеон", ще се състои официалната премиера на книгата на журналиста Георги Тошев "Лили". Същата вечер ще бъде представен и документалния филм, посветен на кариерата и живота на Лили Иванова. Книгата и филмът са базирани на редица архивни документи, спомени на хора, попаднали в близкото обкръжение на певицата, както и на правени..
През изминалия мандат на Столичния общински съвет част от съветниците от групата на ПП-ДБ-СС отправиха предложение за ограничаване на рекламата на хазарт върху движимо и недвижимо имущество в Общината. Тогава то не бе подкрепено от управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС в СОС, но законодателните изменения се наложиха от Народното събрание през..
Народното събрание на първо четене три законопроекта за несъстоятелност на физическите лица или т. нар. Закон за личния фалит . Те са внесени от БСП-Обединена левица, ПП-ДБ и Министерския съвет. В същото време от Министерството на правосъдието обявиха, че предстои информационна кампания с разяснения за гражданите кога и при какви..
За първи път Международното виртуално биенале "Интуитив 2025" присъди голямата награда на български творец. Победител е художничката Лиляна Дворянова с картината си "Едновремие". В състезанието се включиха 158 автори - художници и скулптори от 39 страни от цял свят, които се представиха с близо 450 работи. Подгласници на Лиляна Дворянова са..