Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кузман Илиев: Добре е да се помисли за намаляване на ДДС върху електроенергията

Реалната инфлация е 30-40% и това зависи от потребителската кошница, казва анализаторът

Кузман Илиев
Снимка: Катя Василева

Преструктурирането на българската енергетика към нисковъглеродна отдавна е обект на засилен интерес. Затова ще са необходими значителни инвестиции. Не е нужно обаче държавата да финансира сама този процес, каза в студиото на Радио София Кузман Илиев - икономически и политически анализатор, „Съвет по икономически и публични политики“.

„Като казваме държавата веднага трябва да си представим данъкоплатците и хората, които създават стойност. Ограничаваме периметъра и създаваме едно напрежение в обществото. Ако имаме стратегическо мислене, ако стратегически се позиционираме в бъдещето, ние можем да очертаем онези важни ходове, които трябва да направим в бърз порядък, онези, които трябва да направим в средносрочен и дългосрочен план, да ги позиционираме добре и да съберем частните инвеститори, които в България съществуват и да ги включим в преговорите“, каза Кузман Илиев.

По думите му, инвестициите в преструктурирането на българската енергетика към нисковъглеродна е възможно се случат чрез публично-частно партньорство.

По отношение на върнатия План за възстановяване и устойчивост, според Кузман Илиев този път яснота ще има.

„Считам, че европейците ни го върнаха за пореден път, заради това, че те видяха, че в Маришкия басейн, който дава 3 гига вата от 6, т.е. половината от нашата енергетика, ние нямаме идея за това как да заместим генериращите електрическа енергия мощности“, добави той.

По думите му, вече не говорим за енергийна независимост, а за енергийна сигурност.

„Дори не говорим толкова за икономика и калкулация, а за това да го има ресурса. Цената му ще е висока, защото ние малко постлахме нещата, че няма достатъчно енергоизточници на фона на нуждите на европейското и западното производство“.

Икономиката на Европа влиза в предрецесионна ситуация, заради високите цени на енергоизточниците, които смазват бизнеса, каза още Илиев.

„Печат пари централните банки, все по-трудно се произвежда, все по-малко поточната верига, която създава стоките и услугите ще работи качествено. Това се среща в ситуация на свиваща се икономика и високи цени, което икономистите наричаме стагфлация. Всички ние знаем, че инфлация има и тя не е 10%, а реално е 30-40%, зависи каква ви е кошницата на потребление“, каза Кузман Илиев.

По думите му, инфлацията ще продължи да расте и е добре да се помисли за намаляване на ДДС върху електроенергията.

„Това е начин за облекчение и поддържане на цената за бита поносима“, добави Кузман Илиев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01