Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите в науката

Снимка: Архив

Науката и нейното развитие винаги са били част от прогреса на една нация. От години проблемът с финансирането на този сектор стои пред обществото ни. Наскоро младите учени в БАН инициираха петиция, с която се обръщат към властта и заявяват, че не желаят повече да бъдат дискриминирани от българските държавници.

Д-р Андриана Спасова

Първият ни разговор е за предизвикателствата за младите в науката с д-р Андриана Спасова от Института за литература към Българската академия на науката:

„Нашумялата петиция и проведената пресконференция провокира у мен желание за още по-голяма публичност на подетата кауза, за да има не просто временен ефект, но и реално говорене за българската наука и мястото на българските учени отвъд злободневните тогава новини. Поех инициативата да се обединим от 8-о направление на БАН (Културно-историческо наследство и национална идентичност) и няколко колеги изразихме чрез медиите мнението си за ситуацията в БАН и защо въпреки твърде ниското заплащане избираме да останем. 

Може да изглеждаме малко чудновати, малко идеалисти, но повечето от нас, без да ни слагат под общ знаменател, сме наясно, че не работим в БАН за пари и по-обидното и дискриминиращо не е заплащането, а пренебрежителното отношение, сведено почти до пълно непознаване на нашата дейност, често нелепо приравняване с бездействие на феодални старци. Необходимо е не само учените, но и обществото ни да се обедини около идеята, че науката и образованието са висши ценности.“

Д-р Михаел ДимитровВ контекста на развитието на технологиите е все по-важен въпросът за приложението им в механизмите на националната и международна сигурност.
Едва ли, когато си мислим за сигурност, теорията е първото, което ни идва на ум, но д-р Михаел Димитров, преподавател в департамент „Национална и международна сигурност“ представя лекцията си на тема „Теоретични основи на сигурността“ и отбелязва свързаността им. Както Нийл Бор казва: „Няма нищо по-практично от теоретичността“.

Много трудно може да се даде общовалидна дефиниция на понятието сигурност. Днес обаче го преживяваме повече от всякога. Сигурността - такава, каквато не сме я познавали досега, и която ще остане в историята ни като прецедент, коментира  д-р Михаел Димитров: 

Д-р Десислава Сотирова

Дуалната телевизионна система в шестте страни от Западните Балкани поставя предизвикателства, но и създава възможности за увеличаване на разнообразието в телевизионната програма.

Гл. ас. Д- р. Десислава Сотирова защитава дипломна работа, с която цели да се отговори на въпроса Има ли разнообразие на телевизионното съдържание, предоставено от обществените телевизионни оператори за аудиториите в държавите от Западните Балкани.

Обществената им мисия ги задължава да осигуряват достъп до предавания на различни теми, за всички целеви аудитории, включително етнически малцинства и хора с увреждания.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45

Защо в ПГ „Велизар Пеев“ в Своге обучават ученици и от Столичната община?

Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге е най-голямата в Софийска област. Това е иновативно училище с най-съвременното оборудване за различните професионални направления, в които обучава ученици дори от столицата. "Привличаме млади хора с материалната база, която имаме в момента, и - разбира се – с базата, която доразвиваме, с Центъра за..

публикувано на 04.10.24 в 17:45

В София може да се направи най-смислената инвестиция в имот

Макар в България да са нужни 199 месечни заплати за закупуване на дом с размер от 100 кв. м., ние сме с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз. Този парадокс специалистите от сферата на имотите обясняват с народопсихологията ни – българите не обичат да живеят под наем и предпочитат да има..

публикувано на 04.10.24 в 16:49