Науката и нейното развитие винаги са били част от прогреса на една нация. От години проблемът с финансирането на този сектор стои пред обществото ни. Наскоро младите учени в БАН инициираха петиция, с която се обръщат към властта и заявяват, че не желаят повече да бъдат дискриминирани от българските държавници.
Първият ни разговор е за предизвикателствата за младите в науката с д-р Андриана Спасова от Института за литература към Българската академия на науката:
„Нашумялата петиция и проведената пресконференция провокира у мен желание за още по-голяма публичност на подетата кауза, за да има не просто временен ефект, но и реално говорене за българската наука и мястото на българските учени отвъд злободневните тогава новини. Поех инициативата да се обединим от 8-о направление на БАН (Културно-историческо наследство и национална идентичност) и няколко колеги изразихме чрез медиите мнението си за ситуацията в БАН и защо въпреки твърде ниското заплащане избираме да останем.
Може да изглеждаме малко чудновати, малко идеалисти, но повечето от нас, без да ни слагат под общ знаменател, сме наясно, че не работим в БАН за пари и по-обидното и дискриминиращо не е заплащането, а пренебрежителното отношение, сведено почти до пълно непознаване на нашата дейност, често нелепо приравняване с бездействие на феодални старци. Необходимо е не само учените, но и обществото ни да се обедини около идеята, че науката и образованието са висши ценности.“
В контекста на развитието на технологиите е все по-важен въпросът за приложението им в механизмите на националната и международна сигурност.
Едва ли, когато си мислим за сигурност, теорията е първото, което ни идва на ум, но д-р Михаел Димитров, преподавател в департамент „Национална и международна сигурност“ представя лекцията си на тема „Теоретични основи на сигурността“ и отбелязва свързаността им. Както Нийл Бор казва: „Няма нищо по-практично от теоретичността“.
Много трудно може да се даде общовалидна дефиниция на понятието сигурност. Днес обаче го преживяваме повече от всякога. Сигурността - такава, каквато не сме я познавали досега, и която ще остане в историята ни като прецедент, коментира д-р Михаел Димитров:
Дуалната телевизионна система в шестте страни от Западните Балкани поставя предизвикателства, но и създава възможности за увеличаване на разнообразието в телевизионната програма.
Гл. ас. Д- р. Десислава Сотирова защитава дипломна работа, с която цели да се отговори на въпроса Има ли разнообразие на телевизионното съдържание, предоставено от обществените телевизионни оператори за аудиториите в държавите от Западните Балкани.
Обществената им мисия ги задължава да осигуряват достъп до предавания на различни теми, за всички целеви аудитории, включително етнически малцинства и хора с увреждания.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..
Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..