Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нагласите на българите спрямо основните институции, формации и войната в Украйна

Анастас Стефанов
Снимка: БНТ

От проучване на „Тренд“ по поръчка на в. „24 часа“ реализирано в периода 5-12 март 2022 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" сред 1007 пълнолетни граждани става ясно, че:

"Това, което показват данните недвусмислено говори за изчерпване на медения месец на тефлоновото покритие, с което се ползваше властта през първите два-три месеца от своя живот", каза в ефира на Радио София Анастас Стефанов от „Тренд“.

По думите му, до голяма степен за това допринасят, както социално-икономическите процеси на поскъпване на живота, така и търканията между изпълнителна власт и президент, оставката на министъра на отбраната, а също и търканията между коалиционни партньори.

"Политическата зима е едно от най-големите предизвикателства за всяко едно управление", коментира Стефанов и допълни, че вече виждаме завишени негативни оценки, както на правителството, така и на парламента и на президента.

Той каза още, че се наблюдава спад при ПП и това води до намаляване на разликата с ГЕРБ, като спадането на едната сила не води до ръст на другата. А по отношение на останалите политически субекти Стефанов сподели, че никой няма интерес от предсрочни парламентарни избори.

"Не виждаме някаква повишена мобилизация и консолидация около някоя от другите политически сили, а напротив, това, което виждаме може би е една добра бойна готовност и добра изходна позиция на "Възраждане"", допълни Стефанов.

По отношение на руската инвазия в Украйна той каза, че това събитие е накарало сериозна част от хората да преосмислят позицията си спрямо Русия и заяви, че:

"Нашето общество е с комплицирано мнение и поради факта, че сме културно и исторически свързани с Русия, и съответно за някои групи от обществото осъждането и вземането на радикална позиция спрямо руската инвазия представлява трудност".

По думите на Стефанов, негативните оценки спрямо властта в Русия са чувствително повишени, но това се определя и от интерпретациите за конфликта, като тук осезаемо присъства интерпретацията за руската вина.

По отношение на оптимизма и песимизма на българина, Стефанов каза, че в началото на годината оптимистите са имали превес, докато след конфликта в Украйна числото на песимистичните оценки се е увеличило, като за това допринася и социално-икономическата среда.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35