Георги Хамамджиев е кинезитерапевт. В продължение на предишния ни разговор тук, сега говорим как да учим децата да стоят, седят, гледат в телефона. и пишат домашни правилно:
"Ако човек иска да живее стойностен и достоен живот, всеки ден трябва да се грижи за здравето си. Максимумът е един ден на седмица без физическа активност. След 20 минути седене, кръвообращението ни се забавя с 90%.
Гръбначното изкривяване не е козметичен, а здравословен проблем. Трябва да се третира още с появата му. Ежемесечно родителите трябва да проверяват децата си с поглед. Детето трябва да е босо, първо се поглежда в гръб, в глезените, после таз, лопатки (да не щръкват лопатките), рамене, наклона на главата. После се гледа и анфас, и в профил. Погледнато, детето трябва да е симетрично.
Ако се прави редовно това, хващаме неправилната стойка. Най-лесно се проверява дете с лице към стена на една крачка. Ако пуснем отвес, първо трябва да изпъква гръдния кош, а не нос. Ако видим асиметрия и детето може да си поправи стойката, това значи, че още няма гръбначно изкривяване, а само неправилна стойка. Ако се снима детето и му се покаже снимката, детето ще се мотивира да си я оправи. Ако не може да си оправи стойката, трябва да се потърси специалист.
Ако седим неправилно, даваме личен пример и на децата си. Гимнастиката сутрин е като миене на зъби. Колкото повече седим, толкова повече трябва да правим упражнения. Тичането на децата в междучасието е препоръчително, за да се раздадат максимално физически. После ще са по-адекватни в час при усвояване на материала.
Спаднал асиметричен свод води до гръбначно изкривяване, но с упражнения може да се оправи. Всичко се движи! Голяма част от заболяванията, които не са причинени от външен фактор, идват от начина на живот, от обездвижване. Здравната култура трябва да е част от възпитанието на децата. Трябва да има матура по физическо възпитание - децата да знаят как да се движат и да се хранят. Не трябва да имаме образовани инвалиди!
Сега има 20-40 годишни с изменения като 60-годишни. Има деца на 16 години с шипове! Всичко е вътре в нас и сме си виновни. С начина си на живот можем да въздействаме и на гените си.
Правилна позиция при ползване на мобилно устройство е, то да е на нивото на очите ни, да не гледаме надолу. Натоварването в основата на шията тогава се сумира. Когато сме седнали, гръбначният стълб трябва да е като в изправено положение.
Двигателната активност стимулира отделянето на феромони!"
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..