Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ФЖМК организира Кръгла маса

Снимка: СУ "Св. Климент Охридски"

Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски” организира онлайн Кръгла маса на тема: Обществените медии в България – управление, програмни политики, финансиране и регулация.

Това е първата тема от поредица обществени дискусии и тя се провежда с участието на генералните директори на БНР и БНТ, народни представители, представители на СЕМ, преподаватели, учени и експерти от Алма-матер и редица български университети, повече от 100 медийни изследователи, юристи, социолози, студенти, и журналисти.

За разискваните въпроси пред Радио София говори проф. д-р Веселина Вълканова, декан на ФЖМК. Според думите й, инициативата за периодични срещи и обсъждания на медийната ситуация и проблематиките в бранша се е родила преди две години, когато е било учредяването на Академичния клуб за подкрепа на медиите в България.

"Това е неформална общност, тя обединява усилия, обединява познания и опит на хора, които са се посветили на медиите", каза проф. д-р Веселина Вълканова и допълни, че в медийната среда има редица проблеми, и са налице тревожни данни за състоянието на медиите в България.

Проф. д-р Вълканова каза още:

"Предизвикателствата пред обществените медии са до голяма степен свързани със законодателството, свързани с финансирането, с управлението на обществените медии".

По думите й, в техните програми се включват много курсове по етика и медийно право, а що се отнася до СЕМ има предложения свързани с работата му и с компетентността на неговите съветници, както и с финансирането, за да може СЕМ да е далеч от партийни влияния и натиск.

"Аз вярвам обаче, че в българските медии, в българската журналистика има потенциал да се случат добри неща, да се случат добри промени, в това число и законодателни", каза проф. д-р Веселина Вълканова.

Относно необходимостта за изменение на Закона за радиото и телевизията тя каза, че участниците в Кръглата маса са споделили различни идеи от това, че е необходим напълно нов закон до това, че отделни изменения и допълнения са достатъчни. Тя допълни, че е нужно адекватно законодателство, което да гарантира независимата журналистика и свободата на словото на обществените медии.

Проф. д-р Веселина Вълканова каза още, че законодателя трябва да се съобразява с външни рамки, като международното право и правото на ЕС, съда на ЕС и неговата роля в тази област. Тя допълни, че по думите на специалистите по медии и по право в България не са приети европейските стандарти за финансирането на обществените медии.

Проф. д-р Вълканова заяви, че основните акценти на дискусията са били споделени с председателя на НС и тезите, около които са се обединили ще бъдат публикувани на сайта на ФЖМК. Тя каза още, че разследващата роля на журналистиката е, че тя трябва да бъде опонент и коректив на политическите лица.

Освен това, проф. д-р Веселина Вълканова заяви, че обществените медии се нуждаят от един много добре обмислен модел на управление, който да бъде гарант за независима устойчива политика в програмно отношение, както и, че е необходима сериозна трансформация в технологичната инфраструктура, за да може българските медии да бъдат по-релевантни на новите изисквания.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31

Важно е филмът да носи със себе си силна емоция

На 18 октомври ще бъде премиерата на филма „Гунди – легенда за любовта“, посветен на великия и обичан футболист от миналото, Георги Аспарухов – Гунди. Лентата проследява живота на големия спортист от срещата му с Величка Маркова – Лита, до катастрофата на 30 юни 1971 година. В основата на сценария са неразказани досега истории от личния живот на Георги..

публикувано на 30.09.24 в 12:17