Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоний Тодоров: Защо прокуратурата систематично си затваря очите – това е посланието от ареста на Борисов

Западът нищо не направи, за да приобщи Русия в своята орбита след падането на Берлинската стена, коментира политологът

Антоний Тодоров
Снимка: БГНЕС

През изминалите 100 дни правителството на Кирил Петков никога не е имало мира. То попадна от криза в криза – санитарната, а сега и войната с всичките ѝ последици. Самото му сформиране беше резултат от твърде много компромиси, и то на четири партии.

Това коментира пред Радио София политологът проф. Антоний Тодоров:

„Ако искаме да оценим какво то стори за това време, вероятно трябва да му повярваме, че промяната продължава. Но очакванията в обществото бяха толкова големи, че каквото и да беше направил, кабинетът нямаше да може да отговори на всички тях веднага.

Съдебната реформа не започна бързо, появиха се трудности и разногласия за начина, по който тя да тръгне, но все още правителството има потенциал да реализира собствената си програма.“

По думите на Тодоров всички интерпретации по повод задържането за 24 часа на Бойко Борисов се оказаха неточни.

Перспективата на случая не се отнася толкова за арестуваните и освободените, а по-скоро за отдавнашния конфликт, който се задълбочава – между изпълнителната власт и прокуратурата.

Посланието на ареста беше: по нито едно от възможните дела, по нито един от сигналите и от скандалите, които биха уличили Борисов или близкото му обкръжение, прокуратурата не прави нищо. В обществото има очакване за развръзка по всичките известни скандали от последните 10-12 години.

Моментът (посещението на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши) беше избран така, че да се отправи остра критика към българската прокуратура.

Проф. Тодоров коментира и водената вече повече от месец война в Украйна. Той допусна, че тя вероятно е подготвяна доста по-отдавна, но мнозина омаловажаваха конфликта и случващото се в Донбас.

Очакванията на Путин и руската армия вероятно са се сблъскали в сплотяването на украинците, в проявата на президента Зеленски като лидер.

„Причините за започването на войната от Русия са необясними. Много от представените цели можеха да бъдат постигнати с преговори. Борбата с нацистите можеше да има успех дори чрез сътрудничество със Съвета на Европа.
Войната е трагедия за украинците, но е трагедия и за руснаците. И това все повече ще става ясно“, допълни още политологът.

Той посочи, че е добре политиците и военните да сдържат езика си. Войната до такава степен е ожесточила политическото говорене, че всяко по-умерено изказване е под риска да бъде квалифицирано като пропутинска позиция.

„Западът нищо не направи, за да приобщи Русия в своята орбита след падането на Берлинската стена, да я направи свой съюзник. И вместо демократите в Русия надделяха олигарсите“, отчете още проф. Тодоров.

С него разговаря Лъчезар Христов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36