„Живи съкровища от Европа и Япония“ – това е темата най-голямото изложение на занаятите Хомо Фабер: Ръчно творчество за по-човешки свят, което ще се проведе във Венеция от 10 април до 1 май 2022 г.
В рамките на изложението ще бъдат показани над 400 уникални произведения на повече от 350 майстори занаятчии, подбрани от 22 куратори и дизайнери. В изложбените зали ще могат да бъдат видени както функционални ежедневни предмети, така и декоративни произведения в широкия спектър от материали, теми, техники и индустрии, сред които театър, интериорен дизайн, бижута, мода и автомобилостроене с изложби, демонстрации на живо и дигитални преживявания.
По време на изложението, двама българи ще участват в изложбата Next of Europe - Димитър Станков, който 13 години живее в Белгия и изработва бижутерия и предмети на изкуството, и семейното дуо Стопан – Калин и Иво Даскалови - книговезец и бижутер от София.
Посланиците за България са Регионалният етнографски музей на открито Етър и фотографката Росина Пенчева. Тяхната задача е да проучват, подбират и препоръчват на кураторите на швейцарската фондация „Микеланджело“ български майстори занаятчии с високи художествени умения и да популяризират дейността, мисията и целите на организацията.
▲ Росина Пенчева и Калин Даскалов-Стопан
„Когато се основаваше тази фондация (2016-2017 г.), работех в Етъра. Тогава припознаха музея на открито като български пазител на занаятите“, разказа пред Радио София Пенчева. – „Целта е да се издигне в култ тази дейност, да се покаже съвременното състояние на тези занаяти – традиции, иновации и интерпретации.“
Първото изложение е било през 2018 г., замислено е като биенале, но коронавирусната пандемия е отложила второто издание за 2022-ра.
Специален фокус ще има върху Япония. Поканени са 12 „живи съкровища“ – майстори от Страната на изгряващото слънце.
Стопан: Може би не съм от последните в занаята, а
сред първите, които го възраждат
Във Венеция той ще покаже 5 книги от колекция, която е изработил през 2019 г. От 2018-а Калин работи с баща си – той пък е бижутер и негови са сребърните обкови или дървените елементи към книгите.
Изложението не е комерсиално, целта не е продажби и печалби.
Това е културно събитие, подчерта Росина Пенчева.
Чуйте разговора на Лили Големинова с нея и с Калин Даскалов.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..