Темелкова сподели, че на 31.04.2022 г. се е приел бюджетът на Столична община и стартира процедура по изграждането на най-мащабния скейт парк в София. По думите й, на много голяма ще бъдат разположени най-европейските атракциони и пособия.
„И не само за професионалните скейтбордисти или блейдърите. Напротив, ще има трасета за начинаещи, ще има трасета за тротинетки, ще има трасета за абсолютно всички любители на скейт спорта, като цяло“, добави тя.
На въпрос дали ще има изграждане на такива съоръжения и в централната част на столицата, Темелкова сподели, че подрастващите са приоритет за политиката на СО по отношение на разгръщане на спортните възможности. Тя увери, че непрекъснато се търсят терени, но за да се изгради подобно съоръжение в зона Център е обвързано с нелека процедура, която подлежи на съгласуване с живущи, обществена нагласа, терен, който е изцяло общинска собственост, и който да не нарушава спокойствието на гражданите.
„Столична община има много ясни механизми за подпомагане на спорта като цяло. Без значение дали е олимпийски, дали е толкова масов, или е нестандартен“, каза Темелкова и допълни, че:
„Имаме над 200 площадки на територията на София и тези спортни площадки са многофункционални именно там, защото позволяват като размери да бъдат за волейбол, за баскетбол и за футбол съответно“.
Тя допълни, че изграждането на фитнес съоръжения не е спряло, защото продължава да се търси и се полагат усилия за тяхната поддръжка, понеже много лесно стават обект на вандалски прояви.
По темата се включи и Никола Владимиров. По думите му, този спорт е неделима част от градската среда и е важно да има място за трениране и в центъра на София, понеже Северен парк е по-изолиран от децата от южните квартали.
Десислава Темелкова заяви, че от СО работят с една неправителствена организация, която всяка година инициира национални турнири по стрийт фитнес, които се финализират с фестивали и добави:
„Ние сме основоположниците буквално на този спорт, работим много активно в тази посока и е невероятен интересът сред подрастващите“.
По думите на Никола Владимиров всички трябва да спортуват и това, което трябва да знаят хората, които не са запознати със скейт културата „Скейтът възпитава изключително много креативност в хората, които го спортуват и в хората около тях. Скейтът върви неделимо с хора, които снимат, с хора, които се занимават с фотография или видео продукция“.
Владимиров допълни, че уличната мода, която много големи брандове прегръщат, а също така и определени музикални жанрове са тръгнали именно от скейта. Освен това каза, че като спонсор на един от скейт отборите в България, в него има около 10 човека, някои от които 13-14 годишни деца и те са едновременно талантливи, и добри ученици.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..