Разговор за книгата „Долината на щастливците“ с писателя Милен Миланов:
"Това е първият ми роман, досега съм писал само разкази. Имам няколко неуспешни опита за роман преди това. Отраснал съм с класическите приключенски романи от края на 19 и началото на 20 век и винаги ми се е искало и аз да направя такъв. Ако не изпитваш респект към формата и сюжета, няма как да свършиш добрата писателска работа. Но жанрът позволява да си освободиш въображението. Проучването на местата е толкова интересен процес, че понякога забравяш за какво го правиш. Отговорът на един въпрос води до три нови въпроса.
Нилската долина е централното място на действието. Идеята тръгна от два разказа. Единият бе стара семейна легенда, която се превърна в първата глава на романа и ми даде първия главен герой. Направих го ветеран от Междусъюзническата и Първата световна. Втората история се базира на полевите записки на един от бащите на египтологията. Въпреки, че е абсолютно вярна, си е класическа приключенска.. Дадох си сметка, че мога да свържа двата разказа. Главните герои опитват да открият отново мястото си в света и да потърсят щастието си.
Винаги е хубаво да знаеш къде и как да гледаш. Историческата достоверност е важна, постарах се историческият фон да е верен с оригинала. От елементите на облеклото до пътя на параходите от Англия до Александрия. Отговорност е да предам нещата възможно най-реалистично. Предполагам, че книгата ще се хареса на всички, които харесват добрите истории."
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..