По думите му, към момента няма държавен орган, който да може да следи, инспектира и блокира, и това е за добро, тъй като държавата не трябва да определя кое съдържание е истина и кое не е.
„Социалните мрежи са прекалено големи и представляват системен риск, ако бъдат използвани координирано и неправомерно“, заяви той и допълни, че регулирането им е сложна тема, защото включва технически, правни и философски аспекти.
Божидар Божанов каза още, че подходът е в рамките на европейското законодателство да се предложат допълнителни текстове, с които да се даде повече прозрачност за това как социалните мрежи препоръчват съдържание.
„Това, което правят социалните мрежи е да усилват съдържание, което е споделено и харесвано и коментирано от неавтентични профили, тоест не истински хора, като по този начин им придават повече тежест“, каза министър Божанов и допълни, че идеята е потребителите да знаят, че нещо е било усилено, както и социалните мрежи да имат задължение да проверяват тези координирани неавтентични действия.
Относно т. нар. „тролски фабрики“ той каза, че към момента този тип действия с някои изключения не представляват престъпление. Относно липсата на прозрачност на подизпълнителите на големите социални мрежи, министър Божанов сподели:
„Това е нож с две остриета. Хубаво е да има прозрачност, но ако модерацията се извършва на територията на България и всички знаят кои са модераторите, то върху тях би се оказал натиск“.
По думите му, когато става въпрос за наистина опасни за живота неща публикувани в интернет групите, социалните мрежи трябва да налагат контрол и те донякъде го правят. “Ние сме започнали в момента с администрацията конкретно, тъй като тя все-пак е най-лесно достъпна от гледна точка на правителството курсове за медийна грамотност“, каза министър Божанов.
Той допълни, че ще бъде изградено държавно звено, което да извършва мониторинг за опасни публикации.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..