„Безопасността по пътищата не зависи нито от един човек, нито от институция. Зависи от комплексен механизъм да работим всички заедно, както институциите, така и хората, и цялото общество“, каза Рапчев.
Той каза също, че по дългосрочни анализи летните месеци са много по-тежки откъм пътни произшествия спрямо зимните. Той посочи фактори за инциденти, като интензивността на движението, умората и повечето пътувания. Освен това изтъкна, че местата с най-тежки ПТП са там, където пътищата се пресичат на едно ниво, а именно кръстовищата, докато извън населените места факторите повишаващи риска от настъпване на произшествия са отнемането на предимство, съчетано с висока скорост.
Рапчев каза, че когато Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ е започнала да съществува е бил направен цялостен анализ на нивото на пътната безопасност, какъвто никога не е бил правен досега.
„На база на този анализ беше подготвена стратегия за повишаване на безопасността на движението, която е с хоризонт 10 години. Тази стратегия беше приета миналата година от правителството на Р България“, сподели Рапчев и допълни, че в момента предстои пълен анализ на цялата пътна инфраструктура на страната, което ще се извърши със специализирана техника по всичките европейски изисквания.
По думите му, стратегията има тригодишен план за изпълнение, като всяка година се актуализира изпълненото. Той каза, че трябва да има различни нормативни промени, но не само стойността на глобите е ефектът, който трябва да се случи.
„На световно ниво контролът е заключващият механизъм. Преди контрола трябва да се направят всички други важни моменти. Да бъде пътната обстановка ясна, различима, щадяща, така, че да може водачът ясно да я разпознава, а контролът да е насочен ясно към хората, които не желаят да спазват правилата“, сподели Рапчев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..