„Безопасността по пътищата не зависи нито от един човек, нито от институция. Зависи от комплексен механизъм да работим всички заедно, както институциите, така и хората, и цялото общество“, каза Рапчев.
Той каза също, че по дългосрочни анализи летните месеци са много по-тежки откъм пътни произшествия спрямо зимните. Той посочи фактори за инциденти, като интензивността на движението, умората и повечето пътувания. Освен това изтъкна, че местата с най-тежки ПТП са там, където пътищата се пресичат на едно ниво, а именно кръстовищата, докато извън населените места факторите повишаващи риска от настъпване на произшествия са отнемането на предимство, съчетано с висока скорост.
Рапчев каза, че когато Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ е започнала да съществува е бил направен цялостен анализ на нивото на пътната безопасност, какъвто никога не е бил правен досега.
„На база на този анализ беше подготвена стратегия за повишаване на безопасността на движението, която е с хоризонт 10 години. Тази стратегия беше приета миналата година от правителството на Р България“, сподели Рапчев и допълни, че в момента предстои пълен анализ на цялата пътна инфраструктура на страната, което ще се извърши със специализирана техника по всичките европейски изисквания.
По думите му, стратегията има тригодишен план за изпълнение, като всяка година се актуализира изпълненото. Той каза, че трябва да има различни нормативни промени, но не само стойността на глобите е ефектът, който трябва да се случи.
„На световно ниво контролът е заключващият механизъм. Преди контрола трябва да се направят всички други важни моменти. Да бъде пътната обстановка ясна, различима, щадяща, така, че да може водачът ясно да я разпознава, а контролът да е насочен ясно към хората, които не желаят да спазват правилата“, сподели Рапчев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..
Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..