„Безопасността по пътищата не зависи нито от един човек, нито от институция. Зависи от комплексен механизъм да работим всички заедно, както институциите, така и хората, и цялото общество“, каза Рапчев.
Той каза също, че по дългосрочни анализи летните месеци са много по-тежки откъм пътни произшествия спрямо зимните. Той посочи фактори за инциденти, като интензивността на движението, умората и повечето пътувания. Освен това изтъкна, че местата с най-тежки ПТП са там, където пътищата се пресичат на едно ниво, а именно кръстовищата, докато извън населените места факторите повишаващи риска от настъпване на произшествия са отнемането на предимство, съчетано с висока скорост.
Рапчев каза, че когато Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ е започнала да съществува е бил направен цялостен анализ на нивото на пътната безопасност, какъвто никога не е бил правен досега.
„На база на този анализ беше подготвена стратегия за повишаване на безопасността на движението, която е с хоризонт 10 години. Тази стратегия беше приета миналата година от правителството на Р България“, сподели Рапчев и допълни, че в момента предстои пълен анализ на цялата пътна инфраструктура на страната, което ще се извърши със специализирана техника по всичките европейски изисквания.
По думите му, стратегията има тригодишен план за изпълнение, като всяка година се актуализира изпълненото. Той каза, че трябва да има различни нормативни промени, но не само стойността на глобите е ефектът, който трябва да се случи.
„На световно ниво контролът е заключващият механизъм. Преди контрола трябва да се направят всички други важни моменти. Да бъде пътната обстановка ясна, различима, щадяща, така, че да може водачът ясно да я разпознава, а контролът да е насочен ясно към хората, които не желаят да спазват правилата“, сподели Рапчев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..
Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..
Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..
НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..
Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..