Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме ли култура и навици да си търсим правата при пътуване?

Летище "Хийтроу"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Знаем ли правата си на потребители при загубен, закъснял или повреден багаж след дълъг и изтощителен полет, изпуснат полет заради превозвача или организацията на летището, съсипана почивка или бизнес пътуване заради тези и подобни неуредици – как да постъпим и имаме ли право на компенсации и обезщетения?

По темата пред Радио София говори Соня Спасова, директор на Европейски потребителски център България. По думите й, ако гражданите решат да потърсят правата си могат да го направят, като се обърнат към Европейски потребителски център България.

Тя посъветва пътниците ако изгубят багажа си на летището първо да отидат на гишето за изгубен багаж и да попълнят протокол, в който се описва багажа. Освен това Спасова каза, че е препоръчително да се попълни жалба, която да бъде адресирана до съответната авиокомпания.

Когато се пътува за друга държава и се случи багажът да се изгуби, авиокомпанията покрива разходите за т. нар. "стоки от първа необходимост", като козметика, бельо и др. но е добре да се пазят касовите бележки, защото чрез тях може да се претендира да се възстанови стойността.

"Има и едни много неприятни случаи, при които минават три седмици, тоест 21 дни и тогава куфарът изобщо не пристига. Тогава вече се води загубен и съответно трябва да се подаде нова жалба към авиокомпанията, която е загубила вашия куфар и имате право на компенсация", каза Спасова и допълни, че максималната сума, която може да бъде получена е до 1600 евро.

Тя обясни, че при случай на изпускане на полет не по вина на пътника, а поради други причини трябва да се докаже кой е виновен и пътникът да се обърне към него.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Такситата като алтернатива на градския транспорт

Транспортната стачка в София през последните шест дни, доведе не само до големи задръствания, но и до изключителна натовареност на такситата. Въпреки, че бяха единствената алтернатива на метрото, спекула с цените на таксиметровите услуги не е имало, категоричен е Красимир Цветков от Националния таксиметров синдикат. "Не мисля, че е..

публикувано на 20.05.25 в 09:54

В СОС изслушват директорите на две сметосъбиращи фирми

В столичната общинска комисия по екология ще бъдат изслушани директорите на две от сметосъбиращите фирми, които обслужват една трета от софийските райони. След като миналия четвъртък от дружествата заплашиха, че от 19 май спират да събират отпадъците в осем района, заради неизплатени от общината средства за извършена дейност, те решиха да..

публикувано на 20.05.25 в 08:38

Слънчево, с възможни превалявания в следобедните часове

Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност, но само на отделни места, главно в планинските райони, е възможен слаб краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се задържи от запад-северозапад и ще бъде умерен, а в Дунавската равнина и временно силен. Максималните температури в повечето места ще са между 20° и..

публикувано на 20.05.25 в 07:35
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05