Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имаме ли култура и навици да си търсим правата при пътуване?

Летище "Хийтроу"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Знаем ли правата си на потребители при загубен, закъснял или повреден багаж след дълъг и изтощителен полет, изпуснат полет заради превозвача или организацията на летището, съсипана почивка или бизнес пътуване заради тези и подобни неуредици – как да постъпим и имаме ли право на компенсации и обезщетения?

По темата пред Радио София говори Соня Спасова, директор на Европейски потребителски център България. По думите й, ако гражданите решат да потърсят правата си могат да го направят, като се обърнат към Европейски потребителски център България.

Тя посъветва пътниците ако изгубят багажа си на летището първо да отидат на гишето за изгубен багаж и да попълнят протокол, в който се описва багажа. Освен това Спасова каза, че е препоръчително да се попълни жалба, която да бъде адресирана до съответната авиокомпания.

Когато се пътува за друга държава и се случи багажът да се изгуби, авиокомпанията покрива разходите за т. нар. "стоки от първа необходимост", като козметика, бельо и др. но е добре да се пазят касовите бележки, защото чрез тях може да се претендира да се възстанови стойността.

"Има и едни много неприятни случаи, при които минават три седмици, тоест 21 дни и тогава куфарът изобщо не пристига. Тогава вече се води загубен и съответно трябва да се подаде нова жалба към авиокомпанията, която е загубила вашия куфар и имате право на компенсация", каза Спасова и допълни, че максималната сума, която може да бъде получена е до 1600 евро.

Тя обясни, че при случай на изпускане на полет не по вина на пътника, а поради други причини трябва да се докаже кой е виновен и пътникът да се обърне към него.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частичното бедствено положение в Община Костинброд остава до понеделник

След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..

публикувано на 25.07.25 в 16:28

Организират кампания за възстановяване на туристическата маркировка на Витоша

Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..

публикувано на 25.07.25 в 16:13

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10
Опакованата Триумфална арка в Париж, 2021 г.

Как с краткотрайните си творби Кристо заживя във вечността

През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..

публикувано на 25.07.25 в 13:21
Таня Николова и Христина Попова

Ден на съвременното българско изкуство в Нови хан

. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата.  В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха  Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..

публикувано на 25.07.25 в 11:35