„Там хората могат да видят и първата офроуд линейка за трудни терени, която създадохме заедно с „Аварийно спасяване“ - Пловдив и софийския му клон. Ще могат да видят, надявам се, и втората неонатална линейка“, добави Радков.
Инициативата „Капачки за бъдеще“ е осигурила цялото медицинско оборудване за офроуд линейката.
Неонаталната линейка функционира от началото на месец ноември 2021 г., добави Лазар Радков.
„Буквално от първите дни имаше транспорт на недоносени бебенца, бебенца с фикция, с различни тежки проблеми, сърдечни пороци и т.н., които трябва да се транспортират много бързо и безопасно. Чрез инициативата вече са подменени всички стари кувиози в страната“, допълни Радков.
Той разказа и история за бебе от Карлово, което се е родило недоносено. В града получава помощ в кувиоз, дарен от „Капачки за бъдеще“. След това то е било транспортирано с неонаталната линейка от инициативата.
„Аз обичам да се шегувам, че някой ден ще транспортираме и до болницата „Капачки за бъдеще“. Като гледаме с какви темпове се случват нещата в държавата. Сега има поръчани медицински хеликоптери, но спасителен хеликоптер все още нямаме. Говорил съм с големи фирми, които да го закупят и да го поддържаме“, разказа Радков.
Следващата цел на кампанията е осигуряване на още детски линейки, още планински линейки и по-чиста България.
Освен капачки вече могат да се предават и алуминиеви кенчета. За първи път, засега само в София, ще се приемат и прозрачни пластмасови (PET) бутилки.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..
През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..
Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..
Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..
На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата. Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..
Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..