На 15 април 1935 г. е подписан „Пактът Рьорих“, който е международен договор за защита на културните ценности, както по време на война, така и в мирно време. По повод на това днес честваме Световния ден на културата.
„Културата и изкуството са изключително важна част, която понякога сме склонни да приемаме за даденост, но в различни кризисни ситуации установяваме, че това не е точно така“, каза арх. Даяна Николова, специалист по опазване на паметници с културно значение от Сдружение за градски политики и част от фондация "Ново архитектурно наследство":
„Аз бях изключително впечатлена, когато в първите дни от войната в Украйна имаше кадри на хора, които опаковат паметниците така, че да ги опазят максимално много от потенциални щети. Фактът, че има хора, които дори с риск за живота си, се обръщат към тези обекти и се опитват да ги запазят, показва колко ценни са те, защото културата е нещото, което ни прави такива, каквито сме“.
Архитектът споделя, че не всички истории „са приятни за спомняне“, но това не означава, че те не трябва да бъдат оценявани и опазвани.
Като добавя, че хилядолетната история на София ни носи „безкрайно богатство от наследство и понякога го приемаме за даденост“:
„Всъщност културното наследство е нещо живо. Обекти, които до вчера не са приемани за ценни, с течение на времето се оказват много показателни за определен период. Архитектурата много добре онагледява обществено политическия строй, социалните нагласи, изключително добър признак за това как са живеели хората, как са взимали решения“, обясни специалистът.
Архитектът обясни, че необходимостта, да се идентифицират обекти на културното наследство от периода след 1944 г. в София, е залегнала в редица стратегически програмни документи. Това изследване е една първа крачка в тази посока.
„Ние имаме представители на едни световни архитектурни тенденции, изградени в този период и беше необходимо, да се направи обзорен преглед и да се откроят обектите, които са най-ценни и в същото време тези, които имат най-голям риск да се загубят“, добави арх. Даяна Николова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...