Фондация "Ценности" обяви победителите в 13-ото издание на Националния исторически конкурс за разработки на ученици от 8-и до 12-и клас.
Състезанието е част от създадената вече европейска мрежа от конкурси по национална история EUSTORY, обединяваща 25 страни. А целта му е да събуди интереса на младите хора към историята на родния край, да провокира у тях желание към изследователска работа, обясни пред Радио София проф. Любомир Огнянов, зам.-председател на журито.
Първото издание е било през 1999 г., оттогава досега в инициативата са участвали около 1800 ученици.
▲Проф. Любомир Огнянов
Сред досегашните теми са: “Модернизация, нововъведения, промени: България в Европа”, “Дарители и дарителство: благотворителност, съзидание, напредък”, “Свободното време в огледалото на историята”, “Фамилната история и превратностите на ХХ век”, "Протестите в историята - недоволство, противопоставяне, бунтарство" и други.
Тази година темата е била "Ролята на културното наследство в историята и традициите на моя роден край".
Някои от учениците правят сериозни научни проучвания – в архиви и музеи, за да създадат своите разработки, отбеляза проф. Огнянов.
Първата награда е за Румяна Иванова - осмокласничка от Бургас, която е представила разработка за българските шевици. Прилага снимков материал и видеофилм, написала е статия за шевиците в "Уикипедия", създала е електронна книга със схеми на български шевици.
Двете втори награди са за екипи от СУ „Йордан Йовков“ в Тервел и за колектив от Първа езикова гимназия във Варна.
Определени са и три трети награди за Елена Игнатова от с. Скутаре; три ученички от СЕУ “Св. Паисий Хилендарски” в Дупница и за Зорница Денкова от Айтос.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...