Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителен фестивал набира средства за монумента Бузлуджа

Снимка: fb/Open Buzludzha 2022

Второто издание на благотворителния фестивал "Open Buzludzha" ще се състои под мотото "Ти си ключът. Отвори Бузлуджа” и е в подкрепа на опазването на монумента Бузлуджа от разруха. Събитието ще се състои на 19-21 август 2022 г. където балканът около паметника ще бъде огласян от музика и любопитни културни събития, както и туристически обиколки, и спортни прояви. Повече подробности по темата сподели пред Радио София арх. Дора Иванова. По думите й, паметникът не е спасен от разруха, а към момента са спасени само мозайките, които са 1000 кв. м. и са дело на големи художници от този период.

“В последните две години проведохме кампании с много специалисти, реставратори от четири държави, доброволци и вече след зимните периоди имаме и доказателството, че няма никакви следващи разрухи и, че мозайките са спасени от разруха”, каза тя и допълни, че вече може да се премине към следващата голяма стъпка, която е отварянето на паметника за посетители.

„Този проект вече е одобрен от необходимите институции, подписахме меморандум с община “Казанлък” и областна управа “Стара Загора”, които са собственик на сградата за общи действия в тази посока, и всъщност в момента тече фондонабирането и организирането на работа за да може тя да се случи това лято“, заяви арх. Иванова.

По думите й, числото за година на желаещи да влязат в сградата е 50 хиляди души, но проблемът за момента е покривът на сградата, защото е бил от медна ламарина, която е била разграбена през 90-те години и всички останали слоеве на покрива се разпадат. Това е причината сградата да е опасна за посещения и да е затворена, и охранявана от полиция.

Тя допълни, че краткосрочната цел е мястото да се превърне в средище за култура и история, а краткосрочната е то да може да бъде отворено за посетители.

„Има още една мозайка, която трябва да се опази, тя е на покрива. Всъщност, на самия покрив има 50 кв. м. мозайка, която се намира на 12 м. височина, по която ще работим тази година. И третата мярка е поставянето на временни пътеки, по които хората да могат да минават за да са в безопасни зони и да могат да ходят по безопасен под“, сподели арх. Иванова.

Тя каза, че има изграден план за устойчив туризъм, който е изготвен с помощта на международни експерти, като в момента целта е не цялостното опазване на сградата, а обезопасяването й.

“Доста вълнуваща е сградата, тя е най-успешната и най-разпознаваемата сграда в чужбина от България и този огромен потенциал трябва да се ползва. Това е наистина златна възможност за българския туризъм и трябва да бъде използвана, както за туризъм, така и за образование”, заяви арх. Иванова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02